Trabzon’da gezilecek yerler

    Uzungöl ve Karester Yaylası

Her yıl yerli ve yabancı binlerce turist ağırlayan Uzungöl, yılın her mevsiminde farklı güzellikler ve çeşitli aktivite imkânları sunuyor. Uzungöl’de gezilecek yerlerden biri de Karester Yaylası, günümüzde hala orijinal dokusunu yitirmemiş bir yayla olarak karşımıza çıkmakta. Uzungöl’den kalkan dolmuşlarla ulaşım sağlayabileceğiniz yayla, denizden 2 bin 300 metre yüksekte bulunuyor.

Garester Yaylası’na giderken Uzungöl’ün o meşhur kuşbakışı manzarasını izleyebilirsiniz. Yaylaya vardığınızda sisli bir hava ve masalsı bir bulut denizi sizleri bekliyor. Seyahat planınızı yaparken kış döneminde yaylaların yollarının kapanabildiğini de unutmayın.

Uzun Göl

    Haldizen Yaylası

Trabzon’un en popüler yerlerinden olan Uzungöl’ün oluşumuna dolaylı olarak etki eden bu yaylayı mutlaka görmelisiniz. Demirkapı ve Karakaya dağlarının doruklarında yer alan buzul göllerinden gelen sular Haldizen Deresi’ne akıyor ve ardından bir heyelan gölü olan Uzungöl’ü oluşturuyor.

Demirkapı Yaylası olarak da bilinen Haldizen Yaylası, Şerah Köyü’nden 16 km uzaklıkta ve bir orman yolundan ulaşım sağlanıyor. Geniş çayırlar ve mis gibi kokan dağ çiçekleri eşliğinde karşılanacağınız yaylayı ziyaret edeceğiniz en uygun zaman Mayıs ayıdır.

   Şekersu yaylası

Eski adı ile Sakarsu Yaylası, Uzungöl’e yakın konumdaki en büyük yayla olma özelliğini taşıyor. Aynı zamanda köy statüsüne sahip olan Şekersu Yaylası, doğal güzellikleri ve tertemiz Karadeniz havası ile beğeniliyor. Soğanlı Dağı eteklerinde yer alan yaylaya yaz aylarında giderseniz ulaşım konusunda hiç sıkıntı yaşamazsınız.

    Sultan Murat Yaylası

Sultan I. Murat, 1635’te 2. İran Seferi’nden dönüşte ordusuyla bu yaylada konaklamış ve yayla Sultan Murat Yaylası olarak anılmaya başlamış. Bu anlamda tarihi bir önem taşıyan yayla, temiz havası ve doğal güzellikleriyle de ziyaretçilerini etkiliyor.

Sultan Murat Yaylası’nda her yıl 23 Haziran’da Şehitleri Anma Günü düzenleniyor. Her yıl 20 Ağustos’ta ise Yayla Ortası Şenlikleri düzenleniyor. Trabzon tatilinizi planlarken yayla şenliklerinin tarihlerini de dikkate alın ve doğayla iç içe eğlenceli bir yayla turuna hazır olun.

    Şolma Yaylası

Tertemiz havası ve muhteşem manzaraları eşliğinde Kulin Dağı çevresinden 16 kilometre yürüyerek ulaşabileceğiniz Şolma Yaylası’na giderken birbirinden güzel bitki ve hayvan türleriyle karşılaşabilme olasılığınız yüksek.

Uzun yürüyüşlere hazır olmayanlar 1800 metre rakımda yer alan Şolma Yaylası’na minibüslerle de ulaşabilir. Yaylada yine renkli çiçekler ve ferah bir hava sizleri bekliyor. Burada kalacak yer olmadığı için kamp malzemelerinizi yanınızda getirebilir ya da günübirlik ziyaret edebilirsiniz.

    Mavura Yaylası

Mavura Yaylası’nda sizi bekleyen doğayla buluşmak istiyorsanız kamp malzemelerinizi hazırlamaya başlayın. Zira bu yaylada da kalabileceğiniz bir tesis yok. Ancak yayla mevsiminde bakkal, kasap ve manav hizmet veriyor.

Yeşilin binbir tonunu barındıran ormanlarla çevrili Mavura Yaylası ve Şolma Yaylası arasında 3,5 kilometre boyunca uzanan oldukça keyifli bir toprak yol bulunuyor. Doğa yürüyüşü sevenler bu güzergâhı da rotalarına ekleyebilir.

Kiraz Yaylası

Maçka’nın Gürgenağaç Köyü’nden 7 kilometre mesafede yer alan Kiraz Yaylası’nda 1850 metre rakımda olmanın dayanılmaz hafifliğini burada buz gibi akan derelerin suyuyla taçlandırabilirsiniz. Yaylayı ziyaret edeceğiniz günlerde Hamsiköy ve Gürgenağaç civarındaki pansiyonlarda kalabilirsiniz.

Kiraz Yaylası’nda kasap, bakkal ve lokanta seçenekleri mevcuttur. Huzurlu bir atmosfere sahip yaylada biraz eğlence arayanlar için derede balık tutabilir ya da çim kayağı yapabilirsiniz. Her yıl Temmuz ayının 3. Cuma günü Ayeser Şenlikleri’yle güzelleşiyor. Yaz aylarında yaylaya minibüsle gidilebiliyor.

Lapazan Yaylası

Serin ve temiz bir hava, yemyeşil ve bakir bir doğa Lapazan Yaylası’nda sizleri bekliyor. Karadeniz’de huzurlu bir yayla tatili yapmak isterseniz kamp malzemelerinizi alıp Lapazan Yaylası’na doğru yola çıkabilirsiniz. Henüz herhangi bir altyapı çalışması olmayan yayla, 2 bin 200 metre rakımda yer alıyor. Yaylaya giden toprak yolda sorun yaşamamak için mutlaka arazi tipi bir araçla yolculuk yapın.

Hıdırnebi ve Kuruçam Yaylaları

Aralarında sadece 1 kilometrelik bir uzaklık bulunan bu iki yaylayı mutlaka görmelisiniz. Hıdırnebi Yaylası’da Kuruçam Yaylası’da altyapı konusunda oldukça gelişmiş durumdadır. 1742 metre rakımdaki bu doğa harikalarının tadını uzun süre çıkarmak istiyorsanız yayla döneminde pansiyon hizmeti veren evlerde konaklayabilirsiniz.

Karadağ Turizm Merkezi yaylalarından olan Hıdırnebi ve Kuruçam yaylalarına her mevsim ulaşım mevcuttur. Dilerseniz doğal bir seyir terası olan Hıdırnebi Tepesi’nde vakit geçirebilir, yabani hayvanları gözlemleyebilir ve bolca fotoğraf çekebilirsin. Eğer seyahat tarihlerini planlayabilirseniz 20 Temmuz’da Hıdırnebi Şenlikleri’ne de katılabilirsiniz.

Karadağ Yaylası

Bin 946 metre rakımdaki Karadağ Yaylası, temiz havası ve yaban hayatını gözlemleyebileceğiniz eşsiz doğasıyla ilgi çekiyor. Oksijeni bol havası, akciğer tedavisi görmüş hastalara önerilen yerlerden biri olan yaylaya uygun mevsimlerde minibüslerle ulaşabilirsiniz. Henüz altyapı hizmetleri olmayan yaylada küçük bir pansiyon, bakkal, fırın ve lokanta gibi hizmetler mevcut.

Pazarcık Yaylası

Ormanlarla çevrili Pazarcık Yaylası da, Gümüşhane’ye ve Bayburt’a giden yolların kesiştiği noktada bulunan bir köydür. Araklı’ya 43 kilometre uzakta bulunan yaylada alışveriş imkânları bulunuyor.

Dilerseniz bisiklet kiralayarak etrafı keşfe çıkabilir ve doğanın tadını çıkarabilirsiniz. Kırmızı pullu alabalık avlamak, güzel bir doğa yürüyüşü yapmak, sıcak bir çay eşliğinde manzarayı izlemek de yaylanın size sunduğu paha biçilmez aktiviteler arasında yer almaktadır.

Yılantaş Yaylası

Trabzon’daki yayla turlarının popüler noktalarından biri olan Yılantaş Yaylası, Araklı’ya 30 kilometre uzaklıkta yer alıyor. Kolay ulaşım sağlayabileceğiniz yaylada sizleri görkemli manzaralar bekliyor.

2 bin metre rakımdaki Yılantaş Yaylası’na giderken cep telefonu kameralarınızın marifetlerini ortaya çıkarmanın tadını çıkarın. Doğanın kucağında olduğunuza göre bitki inceleme, kuş gözlemleme gibi yeni hobiler de edinebilirsiniz.

Tonya Erikbeli Yaylası

Büyük bölümü Trabzon sınırları içinde kalan Erikbeli Yaylası’nın bir kısmı da Gümüşhane’de yer alıyor. Trabzon’un Tonya ilçesinden ve Gümüşhane’nin Kürtün ilçesinden ulaşılabilen yaylada henüz altyapı hizmetleri bulunmuyor. Ancak burada dilerseniz doğayla iç içe keyifli bir kamp yapabilirsiniz. Ayrıca burası doğa yürüyüşleri için de oldukça elverişli konumdadır.

Sis Dağı Yaylası

Trabzon ve Giresun sınırında yer alan Sis Dağı Yaylası, denizden 1850 metre rakımda bulunuyor. Yayla dönemine denk gelirseniz Trabzon’un Şalpazarı ilçesinden kalkan minibüslerle yaylaya ulaşabilirsiniz.

Henüz altyapısı olmayan Sis Dağı Yaylası’nda kamp deneyimi yaşayabilirsiniz. Dilerseniz seyahat tarihlerinizi ayarlayarak yaylada her Temmuz ayının 3. Cumartesi günü düzenlenen Sis Dağı Şenlikleri’ne katılabilirsiniz.

Çatma Obası Yaylası

Erikbeli ve Kadırga yaylaları ile Zigana Kayak Merkezi’ne yakın konumda yer alan ve 2 bin 200 metre rakımda bulunan Çatma Obası Yaylası küçük bir yayladır. Ancak bu yayla mızraklı su, çıngıraklı kuyu ve şehitler tepesi gibi mitolojiye konu olmuş mekânlara ev sahipliği yapmalarıyla ünlüdür. Yaylaya özel araçlarla ulaşım sağlanabilmektedir.

Düzköy Haçka Obası Yaylası

Bin 784 metre rakıma sahip Haçka Obası Yaylası, yaz aylarını şenliklerle geçiriyor. Her Temmuz’un 3. Cuma gününde Kadırga Şenlikleri gerçekleştiriliyor. 14 Ağustos’ta ise Karaabdal Şenlikleri yapılıyor.

Haçka Obası Yaylası’nda konaklayabileceğiniz pansiyon seçenekleri mevcuttur. Yaylada en çok ilgi gören manevi yerlerden biri de Haçkalı Baba Türbesi’dir.

Trabzon’un Doğal Güzellikleri ve Parkları

Uzungöl Tabiat Parkı

1989’da tabiat parkı ilan edilen Uzungöl, 1625 hektar büyüklüğünde geniş bir alana sahiptir. Trabzon’un Çaykara ilçesinde yer alan ve bir heyelan set gölü olan Uzungöl, konumu ve sunduğu manzaralarla dikkati çekiyor.

Her yıl yerli ve yabancı binlerce turisti ağırlayan Uzungöl, Trabzon’un en turistik alanlarından biridir. Uzungöl çevresinde trekking, kuş gözlem gibi aktiviteler yapılabiliyor. Bu bölgenin sembolü haline gelmiş Uzungöl Camisi’ni görebilir ve yayla gezilerine çıkabilirsiniz.

Uzun Göl

Aygır Gölü

Trabzon’un Çaykara ilçesinde yer alan ve 2 bin 740 metre rakımda bulunan Aygır Gölü, Haldizen Dağları üzerinde konumlanan bir buzul gölüdür. Haldizen Yaylası ve Demirkapı Köyü içinden geçerek göle ulaşılabiliyor. Eski adı Anzer Gölü olan göl ve çevresini Haziran’dan Ekim ayının sonlarına kadar ziyaret edebilirsiniz. Burada göl kıyısında piknik yapabilirsiniz.

Sera Gölü ve Sera Gölü Tabiat Parkı

Sera Gölü, 1950’de Sera Deresi Vadisi’nde gerçekleşen bir deprem sonucu ortaya çıkan küçük bir set gölüdür. Bu gölün bulunduğu alan ise 2010’da tabiat parkı ilan edildi. Trabzon’un Akçaabat ilçesinde kalan Sera Gölü Tabiat Parkı’nda bisiklet turu, olta balıkçılığı, doğa yürüyüşü gibi aktiviteler yapılabiliyor.

Balıklı Göl

Dağın tepesinde bulunan bir gölün kıyısında vakit geçirme fikri oldukça heyecan verici öyle değil mi? Balıklı Göl de işte böyle bir yer! Akçaabat, Düzköy yolu ve Hıdırnebi Yaylası’na giden yolu kullanarak ulaşabileceğiniz göl, adını içindeki alabalıklardan alıyor. Bu alanda piknik yapabilir, göl bisikleti sürebilir ve zipline yapabilirsiniz.

Çal Köy Mağarası

Trabzon’un Düzköy ilçesinde bulunan Çal Köy Mağarası, dikkat çeken oluşumu ve doğal güzelliğiyle görülmesi gereken yerlerdendir. 8 kilometre uzunluğa sahip mağaranın 1 kilometre uzunluğundaki kısmı gezilebiliyor. Çal Mağarası içinde oluşan sarkıtlar, dikitler, göl ve diğer doğal şekiller oldukça dikkat çekicidir. 2003’te ziyarete açılan mağarayı mutlaka görmelisiniz. Mağara çevresinde dinlenip vakit geçirebileceğiniz alanlar mevcut.

Akarsu Köyü Mağarası

Eski tarihlerde yerleşim yeri olarak kullanılan Akarsu Köyü Mağarası, Trabzon’un Maçka ilçesinde bulunuyor. Mağara içindeki kalıntılar, daha önce bu alanda yerleşim yeri olduğunu gösteriyor. Büyük bir mağara olduğu bilinen Akarsu köyü Mağrası’nın 72 odaya sahip olduğu tahmin ediliyor.

Altındere Vadisi Milli Parkı

Sümela Manastırı’nı ve Altındere Vadisi’ni içinde barındıran bölge, 1987’de milli park ilan edildi. Yaklaşık 4 bin 800 hektarlık geniş bir alana sahip olan Altındere Vadisi Milli Parkı, temiz havası ve muhteşem doğasıyla birlikte oldukça cezbedici bir atmosfer barındırıyor.

Altındere Vadisi Milli Parkı’nda doğa yürüyüşü yapmak isterseniz 65 kilometre boyunca uzanan orman yolu size tüm güzelliklerini sunacaktır. Yayla patikası da milli park içinde yürüyüş yapmak isteyenlerin tercih ettiği bir diğer yoldur.

Kayabaşı Tabiat Parkı

1994’de mesire yeri kabul edilen bölge, 2011’de tabiat parkı olarak tescil edildi. Geniş ormanlık alanlara sahip olan Kayabaşı Tabiat Parkı, Trabzon’un Akçaabat ilçesinde bulunuyor. Bu alan yayla turizmi, doğa yürüyüşü, botanik gezisi gibi aktiviteler için sizlere güzel bir ortam sunmaktadır.

Çamburnu Tabiat Parkı

2011’de tabiat parkı ilan edilen Çamburnu Tabiat Parkı, Trabzon’un Sürmene ilçesindedir. Çamburnu Tabiat Parkı, sarıçam ağaçlarının deniz seviyesinde görülmesiyle de önem taşıyor. Manzara seyir terası, piknik masaları ve çocuk oyun alanlarıyla plaj kabini tabiat parkı alanında yer almaktadır.

Çalcamili Tabiat Parkı

Trabzon’un Düzköy ilçesinde misafirlerini ağırlayan Çalcamili Tabiat Parkı, 2003’de mesire yeri ve 2011’de de tabiat parkı ilan edildi. Doğayla iç içe keyifli zamanlar geçirebileceğiniz tabiat parkında kamp olanakları mevcuttur. Bisiklet kiralayarak ya da yürüyerek çevreyi keşfe çıkabilirsiniz.

Görnek Tabiat Parkı

2011’de tabiat parkı olarak ilan edilen Görnek Tabiat Parkı, Trabzon’un Çaykara ilçesinde yer alıyor. Yemyeşil bir doğa içinde yürüyüş yapma olanağı sunan tabiat parkında temiz havayı bolca içinize çekebilir, kamp yapabilir ya da doğa fotoğrafları çekebilirsiniz.

 Zağnos Vadisi Parkı

Günümüzde Trabzonlular için oldukça güzel bir piknik yeri haline gelmiş olan park, bölgenin düzenlenip yenilenmesiyle meydana getirildi. Trabzon’un Ortahisar ilçesinde yer alan Zağnos Vadisi Parkı, şehir merkezine ise 4 kilometre mesafede yer alıyor.

Boztepe

Muhteşem manzarasıyla Boztepe, kesinlikle Trabzon’da gönlünüzü çalacak yerlerden biridir. Trabzon tatiliniz süresince mutlaka buraya uğramalı ve şehrin tüm manzarasını tepeden izlemenin tadını çıkarmalısınız. Boztepe’de yer alan çay bahçesinde, manzaraya karşı keyif çayı da içebilirsiniz.

Trabzon’daki Müzeler

Sümela (Meryem Ana) Manastırı

Trabzon’un Maçka ilçesi Altındere Vadisi’nde yer alan Sümela Manastırı, denizden bin 300 metre rakımda yer alıyor. Sarp kayalıklar üzerinde görkemli bir manzara sunarak halk arasında Meryem Ana adıyla da anılan manastırın M.S. 4. yüzyılda inşa edildiği biliniyor.

Ülkemizin de oldukça önemli bir inanç ve turizm merkezi halinde olan Sümela Manastırı, Trabzon’un mutlaka görülmesi gereken yerleri arasındadır. Ancak manzarası ve görülmeye değer mimarisiyle de öne çıkan manastır, Kültür Varlıkları ve Müzeler Genel Müdürlüğü tarafından yapılan restorasyon sonrası yeniden turizme kazandırıldı.

Sümela Manastırı

Sümela Manastırı

Trabzon Ayasofya Müzesi

Kilise olarak 1238-1263 yılları arası Trabzon’da bulunan Komnenos Devleti’nin kralı I. Manuel döneminde yapıldığı tahmin ediliyor. Çevresinde 1427’ye ait bir Çan Kulesi bulunuyor.

1461’de Fatih Sultan Mehmet’in Trabzon’u fethinden sonra camiye çevrilen Ayasofya Kilisesi, vakıf eser olarak anıldı. 1868’de ise Bursalı Rıza Efendi’nin teşvik etmesiyle onarıldı. 1. Dünya Savaşı sırasında depo ve hastane olarak hizmet veren cami, tekrar onarıldı ve 1964’te Ayasofya Müzesi olarak ziyaretçilerini ağırlamaya başladı.

Ayasofya Müzesi Selçuklu taş işlemelerinden Adem ile Havva’nın yaradılışını anlatan kabartmalara kadar oldukça zengin süslemelere sahiptir. 257 yıl boyunca Trabzon’da varlığını sürdüren Komnenosların sembolü olan tek başlı kartal figürü de ilgi çekici motifler arasında yer almaktadır.

Trabzon Müzesi (Kostaki Konağı)

1898-1913 yılları arası Banker Kostaki Teophylaktos tarafından yaptırılan Kostaki Konağı, zamanla el değiştirdi. Hükümet Konağı ve Genel Müfettişlik Binası olarak kullanılan konak, bir dönem de kız meslek lisesi olarak hizmet verdi.

1987’de Kostaki Konağı Kültür Bakanlığı’na devredildi ve müze haline getirildi. Bodrum katı dışında diğer katlardaki duvarları kalem işi bezeli olan yapının onarımı 1988’den 2001’e kadar devam etti. 2001’de Trabzon Müzesi olarak ziyarete açıldı.

Trabzon Atatürk Köşkü

Konstantin Kabayanidis tarafından 19. yüzyıl başlarında Trabzon Soğuksu’da yazlık olarak yaptırılan köşk, mimari olarak Avrupa ve Batı Rönesans etkilerini barındırıyor. Atatürk’ün bu köşkü ilk ziyareti ise 1924’ün Eylül ayında gerçekleşti. 1930’da Atatürk tekrar Trabzon’a geldiğinde bu köşkte ağırlandı.

1937’de köşk Atatürk için düzenlendi. Atatürk’ün Trabzon’da kaldığı bu köşk, kız kardeşi Makbule Boysan’a kaldı ve 1942’de köşk kendisinden satın alınarak Atatürk Evi Müzesi haline getirildi. Ağaçlarla çevrili bahçesiyle de dikkat çeken Atatürk Köşkü, Trabzon’a gelen turistlerin mutlaka uğramak istediği yerlerin başındadır.

Trabzon Tarih Müzesi

Müze, Kanuni Sultan Süleyman’ın doğduğu yerin sokağında bulunan tarihi bir Türk evinde ziyarete açıldı.

Trabzon Tarihi Müzesi’nde Osmanlı ve Cumhuriyet devirlerini anlatan eserler, resmi yazışma belgeleri, savaşlar sırasında Trabzon ve çevresinde gelişen olaylara dair belgeler, fotoğraflar, Trabzon’un milli mücadele dönemini yansıtan detaylar görülebiliyor. Ziyaretçilerini geçmişte yolculuğa çıkaran müze, Karadeniz’in en kapsamlı belge ve arşiv müzesi olarak görülmektedir.

Trabzon Şehir Müzesi

Trabzon’un tarihine farklı bir bakış açısı sunmak amacıyla 2017’de açılan Trabzon Şehir Müzesi, önceden Tevfik Serdar Kültür ve Sanat Merkezi olarak hizmet veren binada ziyaretçilerini ağırlıyor. Müzenin giriş katında geçici sergiler için ayrılmış olan bir alan mevcut.

Etnografya müzesi olarak hizmet veren binada, M.Ö. 2000’den bu yana Trabzon’da yaşamış uygarlıklar ve şehrin sosyal yaşamıyla kültürel değerleri aktarılıyor.

Trabzonspor Müzesi (Şamil Ekinci Müzesi)

2011’de modern bir müze binasına taşınan Trabzonspor Müzesi, ilk olarak Trabzon’un özgün tarihi eserlerinden Sadri Şener Sosyal Tesisleri binasında ziyaretçilerini ağırladı. Müzeye Trabzonspor’un 7. başkanı Şamil Ekinci’nin adı verildi.

Trabzonspor’un tarihini yansıtan müzede görülecek en ilginç şey, Trabzon İdmanocağı’nın 1958’de gerçekleşen Türkiye Amatör Futbol Şampiyonası’nda kazandığı yarım kupadır. Takım kupasını, aynı ölçüde başarılı olduğu Ankara Havagücü ile paylaşmak durumunda kaldı ve kupa fiziki olarak ikiye bölünerek iki takıma paylaştırıldı.

Trabzon’da Gezilecek Tarihi Yerler

Trabzon Kalesi

Tabakhane ve Zağnos Vadisi arasındaki kayalar üzerine kurulu olan kale, şehir merkezinin en yüksek yerinde bulunuyor. Deniz kıyısından şehrin diğer tarafındaki tepelere kadar uzanan kale, Bizans devrinden kalan eski temeller üzerinde yükseliyor. Kaleden günümüze ulaşamayan alanlar da mevcut.

Trabzon Kalesi’nden Trabzon’a bakış

Trabzon Bedesten Çarşısı

Trabzon’daki tarihi mimari yapı örneklerinden biri olan Bedesten, şehrin merkezi bir bölgesinde yer alıyor. Cenevizliler tarafından yaptırıldığı ve sonrasında Türkler tarafından genişletildiği bilinen Bedesten çarşısı, otantik yapısıyla dikkati çekiyor.

Trabzon Bedesten Çarşısı içinde yöresel ürünler ve el yapımı eşyalar satılıyor. Trabzon’dan sevdikleriniz için bir şeyler almak isterseniz bu çarşıya mutlaka uğramalısınız. Kendi özel aracınızla ya da şehir içi ulaşım alternatiflerini kullanarak tarihi Bedesten çarşısına kolayca ulaşabilirsiniz.

Vazelon (Yahya) Manastırı

Trabzon manastırları arasında en eskisi olan Vazelon Manastırı, Trabzon’un Maçka ilçesinde. Oldukça etkileyici bir güzelliğe sahip olan manastır hakkında çok fazla kesin bilgi yok. Ancak İncil’deki Vaftizci Yahya Peygamber’e adanmış olduğu için Yahya Manastırı olarak da anılan yapının M.S. 270’de inşa edildiğini düşünenler de var M.S. 317’de de..

Manastır, adını yamacında yer aldığı Zabulon Dağı’ndan aldığı rivayet ediliyor. Zabulon adı zamanla bugünkü Vazelon’a dönüşmüş. Tarih boyunca geçirdiği olaylardan dolayı çok kez onarılan manastır, bulunduğu bölgedeki en zengin manastır olarak biliniyor. Elle yazılmış oldukça değerli kitaplara ev sahipliği yaptığı söyleniyor.

Peristera (Kuştul – Hızır İlyas) Manastırı

Günümüzde geriye çok az bir kısmı kalan Peristera Manastırı, Trabzon’un Maçka ilçesine bağlı Şimşirli Köyü’nde bulunuyor. Türkler tarafından Kuştul Manastırı ve Hızır İlyas Manastırı olarak da bilinen yapı 8. yüzyılın ortalarında kurulmuş. Tam adı Ayios Yorgios ta Peristera olan manastır, tarihe düşkün ziyaretçilere oldukça mistik bir atmosfer sunuyor.

Amenapırgiç (Kaymaklı) Manastırı

Trabzon’da bulunan tarihi bir Ermeni kilisesi olan Amenapırgiç Manastırı, 1424’te inşa edildi. Manastır kapısında bulunan kitabeye göre bu manastır, Hoca Stepan Şemseddin tarafından yaptırıldı. Eskiden manastır içinde bir süt çeşmesi bulunuyordu ve bu sebeple Kaymaklı Manastırı olarak da anıldı. Çeşitli zamanlarda onarımlar geçiren manastırdan geriye çok az bir kısmı kaldı.

Kızlar Manastırı

Sümela ve Vazelon gibi önemli manastırlarda olduğu gibi, 1349-1390 yılları arası kurulan Kızlar Manastırı da kutsal bir mağara ile tamamlanmış. Manastır farklı dönemlerde onarımlar gördü ve son halini 1858’de aldı.

Manastır, Trabzon’un Ortahisar ilçesinde bulunuyor. Boztepe’nin yamacında bulunan manastır şehre hâkim konumuyla dikkati çekiyor. Kaya kilisesi, şapel ve birkaç hücreden meydana gelen manastırın kilise bölümünde 3. Aleksios’un karısı ile annesinin portreleri yer alıyor.

Trabzon’un Tarihi Camileri

Ortahisar Büyük Fatih Camii

Bizanslılar döneminden kalan önemli bir dini yapı olan Atınbaşlı Meryem Kilisesi, 1461’de Trabzon fethedildikten sonra camiye çevrilen ilk kilise olarak biliniyor. Chrisokephalos Kilisesi olarak 10. yüzyılda inşa edilen yapı, takip eden yüzyıllarda onarıldı ve kilise binasına eklemeler yapıldı.

Kilise olarak aktif olduğu dönemde şehrin baş katedrali konumunda olan yapının süslemelerine önem verilmiş. Ortahisar Camisi’ne dönüştürüldükten sonra eklenen, Osmanlı sanatının güzel örneklerinden olan ceviz ağacı minber ve taş mihrap oldukça dikkat çekicidir.

Yeni Cuma Camii

Trabzon’un fethinden önce Hagios Eugenios Kilisesi olarak varlığını devam ettiren yapı, sonrasında Yeni Cuma Camii’ne dönüştürüldü. Bugünkü yapının son halinin 14. yüzyılda şekillendiği düşünülüyor. Camiye dönüştürülürken kilise binasına taş mihrap ve ahşap minberden oluşan sade bir minare eklenmiş.

Gülbahar Hatun Camii ve Türbesi

Büyük İmaret Camii ya da Hatuniye Camii adlarıyla da bilinen Gülbahar Hatun Camii, Yavuz Sultan Selim’in annesi Gülbahar Hatun anısına 1514’te yaptırıldı. Zamanla imaret, medrese, hamam ve mektep bölümleri yıkıldı ve Zağnos Köprüsü yakınında kurulan külliyeden günümüze sadece cami ve Gülbahar Hatun Türbesi kaldı.

Duvar işçiliği oldukça özenli olan ilk cami yıllar içerisinde eskiyip değiştiğinden klasik dönem süslemeleri bozuldu ve son onarımlarla günümüzdeki şeklini aldı.

İskender Paşa Camii

Vali İskender Paşa tarafından yaptırılan cami, oldukça güzel bir taş işçiliğine sahip olarak 1529’da inşa edildi. Bugünkü haline ise 1882’de yapılan restorasyon sonrası kavuşan caminin avlusunda yer alan medrese yıkılmış, burada sadece İskender Paşa’ya ait mezar bırakılmış. Yıllar içinde yapılan onarımlarla yapının özgünlüğü bozulsa da günümüzde hala aktif durumdadır.

Çarşı Camii

1839’da Trabzon’da valilik yapan Hazinedarzade Osman Paşa tarafından yaptırılan Camii, Trabzon’un Kemeraltı bölgesindedir. Bedesten çarşısının karşısında bulunan cami, eğimli bir alana kurulduğu için caminin kuzey cephesinin alt tarafını değerlendirmek için dükkânlar yerleştirilmiş.

Trabzon’da yer alan Plajları

Karadeniz’in popüler turizm merkezlerinden biri olan Trabzon, yemyeşil doğal alanları ve tarihi, kültürel değerlerinin yanı sıra deniz tatili imkanıyla da öne çıkıyor. Trabzon’da denize girilebilecek yerler oldukça fazla. Trabzon tatiliniz yaz aylarına denk geliyorsa Trabzon plajlarına giderek yaz tatilinize eğlence katabilirsiniz.

Trabzon’da denize girilebilecek plajlar şöyle; Yalıncak Aile Plajı, Ortahisar, Albatros Plajı, Akçaabat, Akçakale Plajı, Akçaabat, Darıca Plajı, Akçaabat, Mersin Plajı, Akçaabat, Salacık Plajı, Akçaabat, Akasya mevkii, Araklı, Kalecik mevkii, Araklı, Kendirli mevkii, Arsin, Belediye plajı, Beşikdüzü, Liman arkası, Beşikdüzü, Belediye plajı, Çarşıbaşı, Kaleköy Plajı, Çarşıbaşı, Kerem Plajı, Çarşıbaşı, Yoroz Plajı, Çarşıbaşı, Kavak Camii’nin doğusu, Of Olajı, Kıyıcık Devlet Hastanesi önü, Çamburnu Mesire Yeri, Sürmene, Vaha Halk Plajı, Sürmene, Belediye plajı, Vakfıkebir, Kaşüstü Plajı ve Yomra Plajı.

Paylaş