Bursa’da Gezilecek Yerler

Ulu Camii

Osmanlıdan günümüze gelen sayısız tarihi eseri barındıran Bursa’nın en önemli sembollerinden biri şüphesiz Ulu Camii’dir. Evliya Çelebi’nin Bursa’nın Ayasofya’sı olarak adlandırdığı caminin inşaatında, Karagöz ve Hacıvat’ın da çalıştığı rivayet edilir. Şehir merkezinde bulunan cami, 1396-1399 yılları arasında Yıldırım Bayezid tarafından yaptırılmış. Selçuklu ve Osmanlı mimarisinden izler taşıyan Ulu Camii, göz alıcı süslemeleriyle ve ihtişamlı mimarisiyle Bursa’nın en güzel tarihi yapılarındandır.

Bursa Ulu Camii

Hanlar Bölgesi

Ulu Camii ve çevresi tarihi hanlar, çarşılar ve pazarlarla doludur. Oldukça hareketli bir insan kalabalığını barındıran bölgede, tıpkı İstanbul Eminönü ve çevresindeki gibi bir atmosfer mevcuttur. Tarih boyunca bir ticaret merkezi olan Bursa’nın bu yönünü yansıtan tarihi hanlar ise şöyledir;

Koza Han, Fidan Han, Pirinç Han, İpek Han, Emir Han, Geyve Han, Galle Han, Çukur (Kütahya) Han, Kapan Han ve Tuz Han.

Koza Han

Tekstil konusunda Türkiye’nin önde gelen şehirlerinden olan Bursa’da, tekstil alışverişinin en önemli durağı Koza Han’dır. II. Bayezid tarafından yaptırılan Koza Han, Bursa’nın ünü tüm dünyaya yayılmış ipeğinden yapılan ürünlerin satıldığı dükkânlara sahiptir. Geleneksel Osmanlı han mimarisinin örneklerini yansıtan yapıda aynı zamanda Gümüş işçiliğinden de örnekler bulabilirsiniz. Ardından dilerseniz hanın otantik avlusunda çayınızı ve kahvenizi de keyifle yudumlayabilirsiniz.

Kapalıçarşı

Osmangazi Külliyesi ve çevresindeki hanların aralarının çatılarla örtülmesiyle oluşan bu çarşı, 15. yüzyılın başında Uzun Çarşı adıyla biliniyormuş. Eminönü’ndeki gibi renkli bir atmosfere sahip olan çarşıda keyifli bir vakit geçirebilirsiniz. Dilerseniz Bursa’ya özgü havlu ve ipek kumaşlardan da satın alabilirsiniz.

Cumhuriyet Caddesi

Cumhuriyet Caddesi, Bursa’nın nostaljik dokusunu hissedebileceğin en güzel yerlerden biridir. Kapalıçarşı turu sonrasında çıkıp bu nostaljik caddede biraz yürüyüş yaparak şehrin büyüsüne kapılabilirsiniz.

Saltanat Kapısı (Bursa Kalesi)

Bursa’nın en eski yapılarından biri olan Saltanat Kapısı’nın M. Ö. 1. yıla uzanan bir geçmişi olduğu biliniyor. Britanyalılar tarafından yaptırıldığı düşünülen Saltanat Kapısı, Roma, Bizans ve Osmanlı devirlerinde de kullanılmış. Beş kapıdan oluşan yapıdan günümüze ulaşan kısım sadece mazgallar ve yuvarlak kemerler olsa da yapı görkemini kaybetmemiş.

Yeşil Külliyesi

Yeşil semtinde yer alan yapı, adını bulunduğu yerden alıyor. 1419’da Sultan Mehmed Çelebi tarafından yaptırılan Yeşil Külliyesi, sekizgen mimarisi, mermer ve ahşap işçiliğini yansıtan özelliği ve çini süslemeleriyle ön plana çıkıyor. Külliye, sınırları içerisinde Yeşil Camii ve Yeşil Türbe’ye ev sahipliği yapıyor.

Bursa Yeşil Türbe

Çelebi Mehmed Türbesi

Emir Sultan Camii

Geleneksel mimariyi yansıtan en güzel yapılardan biri olmasının yanı sıra muhteşem bir Bursa manzarası da sunuyor. Beyaz güvercinlerin mesken tuttuğu geniş avlusuyla yapıyı huzurlu bir dinlenme mekânına dönüştürüyor.

Emir Sultan Camii’nin hemen bitişiğinde yer alan mezarlıkta ise merhum sanat güneşi Zeki Müren ve Yeşilçam’ın önemli oyuncularından Kazım Kartal yatıyor.

Zeki Müren’in Emir Sultan mezarlığındaki kabri

Osman Gâzi Türbesi

Bursa Tophane semtindedir. Osman Gazi Söğüt’te vefat ettiği zaman babası Ertuğrul Gazi’nin türbesine gömülmüştür. Bursa’nın Türklerin eline geçişinden sonra naaşı Bursa’ya getirilerek Bizans dönemine ait Saint Elia (Gümüşlü Kümbet) Kilisesine gömülmüştür. Önceleri Orhan Gazi’yle aynı çatı altına gömülmüşse de 1855 depreminde türbe yıkılınca 1863’de bugünkü türbeyi Sultan Abdülaziz yeniden inşa ettirmiştir.

Osman Gazi Türbesi

Orhan Gâzi Türbesi

Yine Bursa Tophane semtinde ve Osman Gazi Türbesi’nin tam karşısındadır. Türbe Bizans devrine tarihlenen Saint Elie Kilisesi kalıntısı üzerine yapılmıştır. Kiliseye ait mozaik kalıntıları döşemelerinde günümüze kadar gelmiştir. Osman Gazi türbesiyle Orhan Gazi türbesi aynı çatı altında iken 1855 depreminde yıkılmış, 1863’de Sultan Abdülaziz tarafından yeniden inşa edilmiştir.

Orhan Gazi Türbesi

Bursa’nın Doğal Güzellikleri

Ulubat Gölü

RAMSAR alanı olan Ulubat Gölü, pek çok kuş türünün göç yolu üzerinde yer alıyor. Yıl boyu göçmen kuşlara ev sahipliği yapan gölün muhteşem manzarası üzerinde kurulu bir de balıkçı köyü olan Gölyazı konumlanmış. Gölyazı Bursa’nın adeta saklı cennetlerindendir. Ve buraya özel vakit ayırmanız gerekebilir.

Ulubat Gölü’nde yer alan Gölyazı

Kuş Cenneti

Bursa – Çanakkale yolu üzerinde kalan diğer doğa harikası ise Kuş Cenneti olarak bilinen bölgedir. Tavuskuşu, sülün, keklik gibi pek çok kuş türüne ev sahipliği yapan Kuş Cenneti aynı zamanda servi, ladin ve sedir gibi ağaç türleriyle de görülmesi gereken yerlerden.

Ayvaini Mağarası

Doğanalan ve Ayvaköy arasında yer alan Ayvaini Mağarası, sarp girişlerinden ötürü ziyarete kapalıdır. Sadece profesyonel dağcı ve mağaracıların girebildiği Ayvaini Mağarası, 5,5 kilometre boyunca Karadonlu Deresi’nin oluşturduğu 60’tan fazla göletin yanı sıra, sarkıtları, dikitleri ve travertenleriyle muhteşem bir doğal güzellik sunuyor.

Karacabey Longozu

Karacabey Longozu kamp için de ideal yerlerden. Türkiye’nin en büyük 2. longozu olma özelliğine sahiptir. Bu doğa harikası bölge, Susurluk Irmağı’nın denize dökülmeden önceki son durağı olan yerde, denizin dalgalarının ve akarsuyun yarattığı kum setinin, nehrin sularının denize dökülmesini engellemesiyle oluşmuştur.

Bursa’nın Kaplıcaları

Bursa’nın doğal güzelliğinin en önemli yönlerinden biri de şüphesiz termal kaynaklarıdır. Geçmişi yüzyıllar öncesine dayanan kaplıcalarından tarih boyunca imparatorlar, kraliçeler ve padişahlar faydalanmış. Günümüzde ise Bursa genelinde irili ufaklı termal tesislerle her yıl çok sayıda ziyaretçi ağırlıyor.

Oylat Kaplıcaları

Kükürtlü Kaplıcası

Eski Kaplıca

Kaynarca Hamamı

Karamustafa Ilıcası

Uludağ

Kış sezonunu eğlenceye çeviren en popüler duraklardan biri Uludağ’dır. Her yıl aldığı kar miktarı, hem profesyonel kayakçılara hem de amatörlere hitap eden kayak pistleri ve sıcak atmosferiyle dağ otelleri, kış sezonu boyunca Uludağ’ı şüphesiz Bursa’nın en popüler yerlerinden biri haline getiriyor. Beyaz zirveleri ve şehrin havasına yansıyan bol oksijenli atmosferiyle eğer Bursa’da kış tatili planınız varsa 2 bin 543 metrelik yüksekliğe sahip olan Uludağ’a mutlaka şans tanıyın!

Uludağ

İznik

İngiltere Kraliyet ailesine kadar giden muhteşem çinileriyle dünyaca ünlü İznik, binlerce yıllık tarihi, muhteşem gölü ve yerel lezzetleriyle sizlere dört mevsim keyif alabileceğiniz bir tatil seçeneği sunuyor.

Bursa’ya 75 kilometre mesafede yer alan İznik, Anadolu topraklarındaki ilk yerleşim yerlerinden biri olarak Bitinya Krallığı, Roma, Bizans, Selçuklular ve Osmanlı İmparatorluğu gibi pek çok farklı medeniyetin izlerini sürebileceğiniz bir yerdir.

Tarihi yapıları ziyaret etmek, göl kenarında en güzel gün batımlarından birine şahit olmak, sanat eseri çini ve seramik atölyelerini görmek ve lezzetli zeytinlerinden tatmak için İznik’i mutlaka ziyaret etmelisiniz.

Cumalıkızık

Bursa’da geleneksel Osmanlı mimarisinin en güzel örneklerini sunan konaklarda bir gece olsun kalıp, sabah el emeği göz nuru gözlemelerin süslediği şahane bir köy kahvaltısıyla eğer güne başlamak isterseniz Cumalıkızık sizi çağırıyor. UNESCO Dünya Mirası Listesi’nde yer alan daracık sokaklarıyla bu eşsiz tarih kokan Osmanlı köyüne Bursa’nın merkezinden kalkan dolmuşlarla 20 dakikada ulaşabilirsiniz.

Cumalıkızık

Gölyazı

Ulubat Gölü üzerinde bir adacık şeklinde yer alan Gölyazı, Bursa’nın en güzel yerlerinden biridir. Gölyazı, tarihi Rum evleri, göl kıyısına kurulu balıkçı köyleri ve ilkbaharda yükselen sularından ötürü yarıya kadar su içinde kalan ağaçlarıyla sizleri çağırıyor.

Gölyazı

Mudanya

Marmara Bölgesi’nde Egenin atmosferini solumak isterseniz Mudanya en ideal adreslerden biridir. Bursa’nın kıyısına konumlanan bu güzel ilçe, Rum evlerinin sıralandığı tarihi sokakları, cıvıl cıvıl sahili, taze balıkların ve Rum mezelerinin tadına bakabileceğiniz restoranlarıyla sizleri bekliyor.

Yılın her döneminde ziyaret edebileceğiniz Mudanya, çevresindeki plajlarıyla da yazın deniz keyfini yaşama imkânı sunuyor. İstanbul’dan deniz otobüsleriyle 2 saatte ulaşabileceğiniz Mudanya’ya İstanbul’dan gidecek olursanız, tatilinizin başlangıç ya da son durağı olarak belirleyebilirsiniz.

Trilye

Mudanya’ya 11 kilometre uzaklıktaki Trilye, büyük şehirlerin gürültüsünden uzaklaşıp zeytin ve deniz kokusu eşliğinde sakin ve huzurlu bir köy havası almak isteyenler için birebir tatil merkanıdır.

Bir yanı mavi bir yanı yeşil ve aynı zamanda bir zeytin cenneti olan Trilye, tarih boyunca pek çok medeniyeti barındırmış kentin sokakları, ev sahipliği yaptığı tarihi yapılar ve nostaljik atmosferiyle de mutlaka görülmesi gereken yerlerden.

Misi Köyü

Bursa’ya çok yakın olan Misi Köyü’nü de es geçmeyelim. Nilüfer Çayı etrafında kurulu olan köy iki bin yıldan fazla tarihi, geçmişin izlerini bozulmadan günümüze kadar ulaşmış mimarisi, çay bahçeleri ve lezzetli köy kahvaltısıyla Bursa’da görülecek yerlerin başında geliyor.

Paylaş