Bozcaada Ayazma Plajı

Bozcaada’nın plajları arasındaki en ünlü olanı Ayazma Plajı’dır. Turkuaz rengi denizi ve incecik kumu ile Bozcaada’nın güneyinde kalıyor. Kumsalın üst kısmında yol boyunca yer alan restoranlarda Ege mezelerini ve balığını bulabilirsiniz. Bozcaada’nın en popüler plajı olan Ayazma Plajı, deniz bisikleti, banana ve jet ski gibi su sporları tutkunlarının ve günübirlik ziyaretçilerin de tercih ettiği mekânlardandır.

Assos Sokakağzı Plajı

Assos’un birbirinden güzel plajları arasında Sokakağzı Plajı öne çıkıyor. Koyunevi Köyü sınırlarında yer alan plaja ulaşım için Ayvacık’tan kalkan Sokakağzı minibüslerine binmeniz yeterlidir. Minibüs seferleri gün içerisinde sadece 2 kere var; Ama Koyunevi Köyü’ne ulaştığınızda ortalama 1-2 kilometre yürüdüğünüzde sahil şeridine ulaşabilirsiniz.

Zeytin ağaçları ve köy evleriyle denizin buluştuğu bu bölgede sahil boyunca sıralanmış pansiyonlar, oteller ve kamp alanları yer alıyor. Sivrice’ye göre daha geniş ve kumluk bir plaja sahip olan bu bölgede balıkçılık, zeytincilik ve turizm ön plana çıkıyor.

Uğurlu Gizli Liman Koyu

Gökçeada’ya 25 kilometre uzaklıkta yer alan Uğurlu Gizli Liman Koyu’na, Uğurlu Köyü’nden gidebilirsiniz. Gökçeada’nın batı ucundaki en son nokta bu bölge olup, ince kumu ve çam ağaçlarıyla çevrili konumuyla adeta büyülüyor.

Alışveriş yapmak isteyenler için Uğurlu Köyü çok yakın bir konumdadır. Yaz tatillerinin en sevilen, sessiz ve huzurlu adası olan Gökçeada’da yaz sonunda bile gidebileceğiniz bir koy olup, aynı zamanda güneşin battığı noktadadır. Gizli Liman Koyu’na gitmeden önce yanınıza deniz gözlüğü, palet ve şnorkel almayı unutmayın. Koy aynı zamanda kamp kurmak için de elverişlidir.

 

 

 

Dardanos Plajı

Çanakkale şehir merkezinde yer alan Dardanos Plajı, yazın yoğun ilgi gören plajlar arasındadır. Çanakkale Onsekiz Mart Üniversitesi’ne ait olan plaj, halka açıktır. Hem ailece hem de arkadaşlarınızda vakit geçirebilirsiniz.

Çanakkale plajları arasında önemli bir konumda olan Dardanos Plajı’na minibüslerle ulaşabilirsiniz. Su sporlarının yapıldığı Dardanos Yerleşkesi’nde konaklama imkânları da mevcut.

Assos Antik İskele

Assos’un en yüksek noktasında yer alan Athena Tapınağı’ndan bakıldığında antik iskeleyi de görebilirsiniz. Günümüzde batık olan Assos limanının yerine yapılmış iskele, 1980’li yıllara dek palamut sevkiyatında kullanıldı. Kumsalı bulunmayan Assos Antik İskelesi’nin yanındaki restoranlarda ve kafelerde leziz Ege balığının tadına bakabilir, külde kahve içmenin tadını çıkarabilirsiniz.

Kumburun Taşkapı Koyu

Çanakkale’nin Ezine ilçesine bağlı Kumburun Köyü’ndeki Taşkapı Koyu, çok kişinin bilmediği sakin ve huzurlu koyların başındadır. Kumburun Taşkapı Koyu’na gidebilmek için Kumburun Köyü’nden yaklaşık 10 dakikalık bir yürüyüş yapmalısınız.

Temiz denizi ve sahilinin çevresiyle çam ormanlarıyla kaplı olan Taşkapı Koyu’nda; çadır kurulabilecek alanlar, piknik masaları ve küçük bir çocuk parkı bulunuyor. Sahili taşlık olduğundan Taşkapı olarak bilinen koy, irili ufaklı taşlar ve dibi tertemiz bir deniziyle ziyaretçilerini ağırlıyor.

Mermer Burnu-Akvaryum Koyu

Bozcaada’nın en çok tercih edilen koylarından biri de Akvaryum Koyu’dur. Mermer Burnu’nun diğer adı olan Akvaryum Koyu, çeşitli balıklara da ev sahipliği yaptığı için dalış tutkunlarının da adresidir.  Balık florası ve fazlalığından dolayı Akvaryum adını alan koyda, profesyonel dalış ve su altı sporları da yapılıyor.

Akvaryum Koyu’na giderken deniz gözlüğü, şnorkel ve paletlerinizi yanınıza almayı unutmayın.

Assos Kadırga Koyu

Assos ile Küçükkuyu arasında yer alan Kadırga, Assos çevresinde konaklamak ve denize girmek için oldukça ideal bir konumdadır. Geniş ve taşlık bir plajı olan Kadırga’da kamp alanları ve her bütçeye uygun oteller mevcut. Mavi Bayrak Ödüllü tertemiz ve berrak denizi, yemyeşil dağ ve harika doğa manzarası, akşamüzeri ılık ılık esen imbat rüzgârı ve restoranlar; Assos Kadırga Koyu’nu Çanakkale’de en çok tercih edilen plajların başında geliyor.

Geyikli Sahili

Bozcaada’nın tam karşısındaki sahilin cam gibi denizi ve tertemiz havası plaj keyfinize keyif katacak. Antik çağlarda Achilleus ve askerlerinin Truva’ya ilerlerken karaya ilk ayak bastıkları yer olarak bilinen bölge, Çanakkale’nin en önemli uğrak yerleri arasındadır.

Güzelyalı Plajı

Çanakkale şehir merkezinde yer alan Güzelyalı Köyü’ndeki plaj, çevresinde konaklayabileceğiniz tesisler ve kamp alanlarıyla sıkça tercih edilenler arasındadır. Çanakkale’nin en güzel plajları arasında yer alan Güzelyalı Plajı’na şehir merkezinden sık sık ulaşım mevcut. Çanakkale Boğazı ile nefis bir doğanın kesiştiği noktada yer alan plaj, şehre yakın olduğundan dolayı yaz aylarında oldukça kalabalık oluyor.

Kefaloz (Aydıncık Plajı)

Bin 200 metre uzunluğa sahip Kefaloz Plajı, yaz aylarında en çok tercih edilen plajlar arasındadır. Gökçeada’nın en popüler plajlarından biri olan Kefaloz’un çevresinde sörf dersleri veriliyor, kamp alanları ve pansiyonlar yer alıyor. Rüzgarlı bir bölge olmasından dolayı sörf tutkunları tarafından tercih edilmesini sağlamakla birlikte rüzgar sörfü (windsurf) anlamında dünyanın en önemli bölgelerinden olan Alaçatı’nın kalabalık nüfusundan dolayı Aydıncık Plajı daha sık tercih ediliyor.

Yaz aylarında düzenli minibüs seferlerinin yer aldığı Gökçeada Kefaloz Aydıncık Plajı ile şehir merkezi arasında 10 kilometre var.

 

 

 

Kömür Limanı

Liman, Gelibolu ilçesine bağlı Fındıklı Köyü’ndedir. Dalış için elverişli olan liman, eskiden teknelerle kömür taşındığından dolayı bu adı almış. Türkiye’de dalış yapılacak yerlerin başında gelen Kömür Limanı, çevresinde hiçbir yapılaşmanın, binanın ve inşaatın olmaması nedeniyle oldukça sakin bir koy. Sessiz ve sakin bir atmosfere sahip liman, Saroz Körfezi’ne bakan konumuyla İstanbul, Tekirdağ, Kocaeli, Bursa gibi illerdeki dalış meraklılarının ilk tercihleri arasındadır.

Deniz ve ormanın kucaklaştığı, doğanın en güzel yüzünü sunduğu liman, kartpostallık görüntüleri aratmıyor.

Kabatepe Kumsalı

Gökçeada Kilisesi ve 57. Alay Şehitliği’nin yakınında yer alan kumsal, Çanakkale’ye 20, Eceabat’a ise 10 kilometre uzaklıkta yer alıyor. Doğayla iç içe olabileceğiniz Kabatepe Kumsalı’na gidebilmek için Gökçeada ve Çanakkale’den kalkan vapurların yanı sıra Eceabat’tan 20 dakikalık bir minibüs yolculuğuyla da ulaşabilirsiniz.

Kabatepe Milli Parkı’ndaki kumsalın çevresinde her bütçeye uygun pansiyon ve oteller de yer alıyor.

Assos Sivrice Plajı

Dar ve taşlık bir plaja sahip olan plaj, Midilli’ye yakın bir yerde yer alıyor. Assos’tan Babakale’ye ilerlerken 9 kilometre sonra Bektaş Köyü’ne vararak, Sivrice Feneri’nin olduğu koya ulaşabilirsiniz.

Çardak Kum Adası

Çanakkale’nin Lapseki ilçesine bağlı Çardak beldesinde bulunan Kum Adası, şifalı olduğuna inanılan kumuyla son dönemde oldukça popülerdir. Ülkenin dört bir yanından şifa arayan insanlar tarafından özellikle her yıl Ağustos ayında ziyaret ediliyor. Kumunun romatizmal hastalıkların tedavisini destekleyici olduğu biliniyor.

 

 

 

Büyük Kemikli Burnu

Eceabat’a yaklaşık 27 kilometre uzaklıkta yer alıyor. Coğrafi güzellikleriyle de ön plana çıkan bölge, Lagün Gölü ve balık çiftliğiyle ünlüdür. Karayoluyla Küçük Anafartalar Köyü’nü geçtikten sonra gidebileceğiniz Büyük Kemikli Burnu, huzurlu ve sakin bir yüzme deneyimi sunuyor.

Buraya gelirken tamamı kum plajıyla kaplı Tuzla Koyu’nu ziyaret etmeden geçmeyin. Çanakkale Savaşı’nın sert geçtiği bir bölgede yer alıyor. Yapılan kazılarda Antik Çağ kentlerinden Alopekonnesos’un izine rastlanmıştır.

Güneyli Sahili ve Bakla Burnu

Gelibolu Çanakkale yolunu takip ettiğinizde yolun sağında kalan Güneyli leziz balıkları, bol oksijenli temiz havası ve meşhur pideleriyle ziyaretçilerini her zaman mutlu edebiliyor.

Paylaş