Enez Kalesi

Bir tepe üzerinde byulunan Enez Kalesi’nin ne zaman yapıldığı tam olarak bilinmese de Bizans dönemi öncesinde yapıldığı tahmin ediliyor. Balkanlardan gelen saldırıları önlemek için yapılan kalenin, MS. 6. yüzyılda Iustinianus tarafından onarıldığı da biliniyor. Edirne’nin Keşan’a bağlı sahil kesimindeki Enez’de yer alan kaleyi mutlaka ziyaret etmelisiniz.

Hıdırlık Tabyası

Balkan Savaşında Edirne’nin savunması için önemli bir görev üstlenen Hıdırlık Tabyası da Edirne’de mutlaka ziyaret etmeniz gereken yerlerdendir. Edirne Müdafii Şükrü Paşa’nın karargâhı olan tabya, ziyarete değer.

Rüstem Paşa Kervansarayı

Edirne merkezde bulunan Rüstempaşa Kervansarayı, Osmanlı dönemi mimarisinin en önemli örneklerinden biridir. Rüstempaşa tarafından Koca Mimar Sinan’a yaptırılan kervansarayın içinde, dikdörtgen avlular çevresinde 2 katlı odalar yer alıyor. Revaklı avlularıyla öne çıkan yapı, 1972’den beri otel olarak hizmet veriyor.

Sweti George Bulgar Kilisesi

Edirne’nin Kıyık mevkiindeki kilisenin 1880’de yaptırıldığı biliniyor. Daha önce burada bulunan bir kilisenin bazı tablolarına ev sahipliği yapan kilise, halk arasında Bulgar Kilisesi olarak da anılıyor. Günümüzde ibadete açık olan kilise, sabah 10.00’da ziyarete açılıyor.

 Meriç Köprüsü

Abdülmecit Han tarafından yaptırılan Meriç (Mecidiye) Köprüsü, Edirne – Karağaç yolunda Meriç Nehri üzerindedir. 263 metre uzunluğundaki köprünün, 13 ayak üzerinde 12 sivri kemeri mevcuttur. Ortasında mermerden bir yazıt köşkü olan köprü, Edirne’nin simgelerinden biri olmasının yanı sıra Osmanlı devrine ait en güzel köprü örneklerinden biridir.

Hacı Adil Bey Çeşmesi

1904’te dönemin Edirne Valisi Hacı Adil Bey tarafından yaptırılan çeşmenin çizimini Edirne Evkaf Müdürü Sadrettin Bey ile Dr. Rıfat Osman’ın çizdiği biliniyor. Barok stili mimarisiyle yapılmış olan çeşmenin, Hacı Adil Bey’in Istranca Dağları’nda Bulgar eşkıyalarca şehit edilen oğlunun anısına yaptırdığı biliniyor.

Bayezid Köprüsü

Edirne’nin en görkemli köprülerinden olan köprünün yapımına Mimar Hayrettin tarafından 1488’de başlanmıştır. 78 metre uzunluğundaki köprünün yanında ise Yalnızgöz Köprüsü yer almaktadır.

Edirne Büyük Sinagogu

Avrupa’nın en büyük ve dünyanın ise en büyük 3. sinagogu olan Edirne Büyük Sinagogu’nun, Avrupa’daki baskılardan kaçarak Osmanlıya sığınan Sefarad Cemaati aracılığıyla 1942’de yaptırıldığı düşünülüyor. 1983’e kadar faaliyette olan sinagog bir dönem kullanılmasa da 2010’da Vakıflar Genel Müdürlüğü tarafından onarılıp yeniden ibadete açılmıştır.

Selimiye Camii

Osmanlı mimarisinin en güzel örneklerinden olan Selimiye Camii, Edirne’de mutlaka görülmesi gereken yerlerin en başında geliyor. 2. Selim’in Mimar Sinan’a yaptırdığı caminin yapımına 1568’de başlanmış. Mimar Sinan’ın “Ustalık Eserim” dediği cami, 8 payandalı cami planının da en başarılı örneğidir. Mimarisiyle olduğu kadar özellikle taş, mermer, çini ve ahşap sedef gibi geleneksel Türk süsleme sanatlarıyla da ziyaretçilerini büyüleyen caminin geniş dış avlusunda Darül-Sübyan, Darül-Kur’a ve Darül-Hadis yapıları yer alıyor.

Edirne Selimiye Camii

Selimiye Camii

Eski Camii

Edirne’nin tam merkezinde yer alan cami Edirne’de ziyaret edilmesi gereken en önemli yerlerden biridir. Yan kapısı üzerinde bulunan kitâbeye göre mimarı Konyalı Hacı Alâaddin, kalfası ise Ömer ibn-i İbrahim’dir. Osmanlıdan günümüze gelen en eski anıtsal yapı olan cami 1403’te Sultan Süleyman döneminde başlansa da 1414’te Sultan Çelebi Mehmet devrinde bitiriliyor.

Üç Şerefeli Cami

Sultan 2. Murat tarafından yaptırılan cami, İslam dünyasının en önemli ibadethanelerindendir. 1443-1447 yılları arasında yapıldığı bilinen cami, Selçuklu mimarisindeki çok kubbeli dönemden tek Kubbeli döneme geçişin de ilk örneklerindendir. Selimiye Camii yapılana kadar en büyük minarelere sahip olan cami, kubbelerinde orijinal kalem işleri ve renkli camlarıyla sanatsal anlamda da Edirne’de ziyaret edilmesi gereken yerlerdendir.

Muradiye Camii

Mimarının kim olduğu bilinmeyen cami, Edirne’nin en güzel camilerinden biridir. Sultan 2. Murat tarafından yaptırılmıştır. Cami daha çok Bursa Muradiye Camii’nin planının daha küçük ölçülerdeki tekrar edilmesi ile dikkati çekiyor. Çinileriyle göz dolduran cami Edirne Muradiye Mahallesi’nde yer almaktadır.

Edirne’nin Turistik Mekânları

Tarihi Kırkpınar Er Meydanı

Edirne’ye eğer Temmuz ayında giderseniz 650 yıldan fazla bir süredir geleneksel olarak yapılan Tarihi Kırkpınar Yağlı Güreş Festivali’ni izleyebilirsiniz. Hakkında çeşitli efsaneler olan Kırkpınar yağlı güreşleri Osmanlıdan günümüze yapılıyor.

Karaağaç Tren Garı

Sultan 1. Abdülhamit Han zamanında yapılan Tren Garı günümüzde Trakya Üniversitesi Rektörlük Binası olarak kullanılıyor. İstanbul’daki Sirkeci Garı örnek alınarak yapılan garın mimarı ise tanıdık biri ve Mimar Kemalettin Bey’dir. Garın bahçesinde bir de vagon sergileniyor.

Karaağaç Tren Garı

Lozan Anıtı

Karaağaç’ta Trakya Üniversitesi Rektörlüğü alanı içinde yer almaktadır. Anıtın dikilmesinde Trakya Üniversitesi ve Edirne Valiliği ile diğer kuruluşlar önemli bir çaba göstermiştir.

Lozan Anlaşması ile Karaağaç’ın tekrar Türk topraklarına kazandırılmasını ve Lozan Anlaşmasında kazanılan diplomatik zaferi simgelemektedir. Anıtın bitişiğinde ise Lozan Müzesi yer alıyor. Lozan Barış Antlaşması ve Karaağaç’ın bu antlaşmayla kazanımı anısına, Trakya Üniversitesi ve Edirne Belediyesi öncülüğünde yapılan anıt 19 Temmuz 1998’de dönemin Cumhurbaşkanı Süleyman Demirel tarafından ziyarete açıldı. Lozan Anıtı üç yüksek sütundan oluşuyor. Birincisinin yüksekliği 36.45 metredir ve Anadolu’yu sembolize ediyor. İkincisi 31.95 metre ve Trakya’yı simgeliyor. Üçüncüsü ise 17.45 metre uzunluğu ile Karaağaç’ın simgesidir. Beton çember, birliği, genç kız figürü; estetik, zerafet ve hukuku, kızın elindeki güvercin barış ve demokrasiyi, diğer elindeki belge de Lozan Anlaşmasını simgeliyor.

Anıtın yanında yer alan Lozan Müzesi, günün her saatinde ziyarete açıktır. Lozan Anıtı son yıllarda Edirne’nin en çok ziyaret edilen noktalarından olup, Kurtuluş Savaşımızın bir özeti, gururumuzun ve barışa dönük çağrımızın göstergesidir.

Lozan Anıtı

Selimiye Arastası

Sultan 3. Murat tarafından Selimiye Camii’ne gelir sağlamak adına yaptırılan Selimiye Arastası’nın mimarı Osmanlı devrinde yapılan pek çok yapıda izi olan Davut Ağa’dır. 256 metre uzunluğunda ve 73 kemerli olan arasta günümüzde de aktif olarak kullanılıyor. Arasta içinde hediyelik eşyadan kıyafete kadar pek çok alternatifin yer aldığı mağazalardan alışveriş yapabilirsiniz.

Adalet Kasrı

Edirne Sarayı’nın ayakta kalan tek parçası olan Adalet Kasrı, Sarayiçi semtindedir. Saraya Kanuni Sultan Süleyman Han döneminde eklenen yapıda, padişahın ünlü kanunlarını yazdığı biliniyor.

Edirne Kent Ormanı

Meriç Nehri kıyısında bulunan Edirne Kent Ormanı, Trakya’nın en büyük yeşil alanlarındandır. Karaağaç bölgesinde olup Edirnelilerin de hafta sonları sıklıkla tercih ettikleri yerlerdendir. İçinde çeşitli ağaçların yer aldığı ormanda kahvaltı salonları da hizmet veriyor. Eğer güne yeşillikler arasında bir başlangıç yapmak isterseniz dilerseniz bu restoranlardan birini seçebilirsiniz.

Edirne Saraçlar Caddesi

Edirne’nin en kalabalık alanlarından olan Saraçlar Caddesi, şehrin kalbi olarak nitelendiriliyor. 2008’de araç trafiğine kapatılan caddede birçok mağaza, kafe ve şekerleme dükkânı bulunuyor.

Paylaş