Tava Ciğeri

Edirne’nin en sevilen ve en meşhur tatlarından olan Tava Ciğeri, ciğerin incecik dilimlendikten sonra unlanarak kızgın yağda kızartılmasıyla yapılıyor. Acı sevenlerin gönlünde taht kuracak biber kızartmasıyla ve söğüş soğanla sofralara servis edilen Tava ciğeri Edirne’nin en ünlü yemeğidir.

Ciğer Sarma

Edirne’nin kendine özgü bir başka ciğer yemeklerinden Ciğer Sarma, ciğerlerin baharatlarla harmanlanarak kuzu gömleğine sarılmasıyla yapılıyor. Fırında pişirilen bu yemeğin de oldukça lezzetli bir tadı vardır.

Piyaziye

Edirne’de oldukça sık tüketilen dolmalar arasında yer alan Piyaziye, etli bir soğan dolmasıdır. Oldukça zengin olan iç malzemesinde özellikle kuzu eti kullanılıyorsa ayrı bir tadı olmaktadır.

Mutancana

Bir Osmanlı yemeği olan Mutancanayı özellikle Fatih Sultan Mehmet’in çok sevdiği biliniyor. Kırmızı et, bal, sirke, badem, kuru erik, kuru üzüm ve kuru kayısının bir araya gelmesiyle ortaya çıkan ve Osmanlı saray mutfağının özel reçetelerinden sayılan bu harika lezzeti denemelisiniz.

Elbasan Tava

Yine Osmanlı mutfağının başka bir muhteşem tatlarından olan Elbasan Tava, kuzu etiyle yapılıyor. Edirne’ye gelen yerli ve yabancı turistlerin en çok tercih ettiği yemekler arasındadır.

Zirva

Fatih Sultan Mehmet’in yine en sevdiği yemeklerden Mutancanaya benzeyen Zirva da bir saray yemeğidir. Et, safran ve meyvelerin harmanlanmasıyla hazırlanan bu yemek de oldukça leziz yemekler arasındadır.

Kandilli Mantı

Tavuk eti ve tavuk ciğeri ile yapılan bu hamur işi, eşsiz tadıyla denenmesi gereken mantılar arasındaki yerini alıyor.

Zerde

Edirne’nin en meşhur tatlılarından olan Zerde de bir Osmanlı tatlısıdır. Pirinç, kızamık şekeri, karanfil ve safranın enteresan bileşimiyle ortaya çıkan bu tatlı herkes tarafından oldukça seviliyor.

Gerdan Tatlısı

Koyun gerdanı ve kuru meyvelerin bir araya getirilmesiyle yapılan bu farklı lezzeti, yeni tatlara açık olan kişilerin denemesini öneririz.

Paylaş