Sakarya’da gezilecek yerler

Beşköprü (Justinianus Köprüsü)

Sakarya’nın tarihi yapılarının başında gelen Bizans döneminden kalma Beşköprü, diğer adıyla Justinianus Köprüsü, Serdivan ilçesinin Beşköprü mevkiinde yer alıyor. Aynı zamanda Sakarya’nın sembolik yapılarından biri olan Beşköprü, bulunduğu konum itibariyle daha çok Beşköprü olarak biliniyor.

Bizans İmparatoru Justinianus tarafından, M.S. 558-560 yıllarında yaptırılan köprü, günümüze kadar gelerek tarihi dokusunu korumuş. Sapanca Gölü’nün sularını Sakarya Nehri’ne boşaltan Çark Deresi üzerinde yer alan köprü, 365 metre uzunluğa sahip olup, 12 kemeri vardır. Köprü, 1995’te araç trafiğine açılmış, aynı yıl içerisinde restore edilmiş ve sonra tekrar trafiğe kapanmış.

Çark Caddesi

Merkez Adapazarı ilçesindeki Çark Caddesi, Sakarya’daki alışveriş dünyasının renkli adresi olarak biliniyor. Şehrin simgesi olan bu cadde, trafiğe kapalı ve 24 saat boyunca canlı ve hareketlidir.

Her iki tarafında da dükkânlar bulunan caddede; otel, eğlence merkezleri, bar, restoran ve cafe gibi birçok hizmetler mevcut. Kesinlikle Sakarya’da gezilecek yerler listenizde bu cadde yer almalı ve hem yürüyüş hem de doya doya alışverişinizi yapmalısınız.

    Kırkpınar Yerleşkesi

Sakarya’daki Çerkezler’in kurdukları ilk yerleşim yeri olan Kırkpınar mahallesi, yeşil bitki örtüsüyle bir cenneti andırıyor. Mahallenin nüfusu azalsa da Çerkez nüfusu hala baskın durumdadır. Yerli turistlerin sık tercih ettiği yerlerden biri olan Kırkpınar Mahallesi, sokakları, yerel halkı, geniş bahçeli evleri, parkları ve zengin mutfağıyla misafirlerini bekliyor.

Yeni Mahalle

Karasu’da yer alan Yeni Mahalle, Sakarya Nehri’nin tam Karadeniz’le birleştiği noktada yer alıyor. Bu birleşme sayesinde muhteşem bir görsel şölen sunan bölge en çok ziyaretçi çeken alanların başında geliyor.

Sakarya Müzesi

Sakarya sınırları içindeki arkeolojik ve etnografik eserlerin toplanıp sergilendiği müzenin bahçesinde; Roma ve Bizans devirlerine ait parçalar, mezar taşları, sunaklar, yazılı taşlar, ostotek, pişmiş toprak erzak küpü ve sütun kaideler bulunuyor.

Müzenin sergi salonunda ise yine Roma ve Bizans devirlerine ait arkeolojik eserler, Osmanlı ve Cumhuriyet devirlerine ait etnoğrafik eserler yer alıyor. Arkeolojik eserler arasında; yassı el baltaları, pişmiş toprak kaplar, koku ve gözyaşı şişeleri, madeni ve cam eserler bulunuyor. Etnografik eserler arasında ise; Atatürk’ün kullandığı bazı kişisel eşyalar, Osmanlı ve Cumhuriyet devirlerine ait ateşli ve kesici silahlar, bakır kaplar, mühürler ve el işlemeleri yer alıyor.

Müzenin Adresi şöyle; Semerciler, Sait Faik Sk. No:36, 54100 Adapazarı/Sakarya

Çalışma saatleri ise 08.00 – 17.30 arasıdır.

Telefon: 0264 277 36 68

Girişler ücretsizdir.

Deprem Kültür Müzesi

450 metrekarelik bir alana sahip müzede; sergi standları, kafeterya ve sinevizyon salonu mevcut. Müzede; Adapazarı’nda 1967 ve 1999’da gerçekleşen depremler öncesi ve sonrası fotoğraflar, deprem simülasyon standı, depremde yıkılan binaların yapım tekniğiyle alakalı inşaat malzemeleri, sismograf ve depremle ilgili birçok farklı unsur yer alıyor. Bölgenin 1. derece deprem bölgesinde yer alması ve deprem olgusunun unutulmaması adına 2004’te hizmete girmiş. Müzenin mimarisi ve iç düzenlemesi ise fotoğraf, tablo ve resim gibi malzemelerin sergilenebileceği bir sanat galerisi şeklindedir.

Müzenin adresi ise şöyle: Cumhuriyet Mahallesi, 54050 Adapazarı/Sakarya

Çalışma saatleri: 08.00 – 18.00 arasıdır.

Girişler ücretsizdir.

Ali Fuat Paşa Kuvayi Milliye Müzesi

Geyve ilçesinin Ali Fuat Paşa beldesinde, Sakarya Nehri kıyısında ve Merkez Camisi’nin arkasında bulunan bina iki katlıdır.

Zemin katı Kuvayi Milliye Müzesi olarak düzenlenen müzede, memur odası, kütüphane ve sergi salonları yer alıyor. Salonlarda; Kuvayı Milliye döneminde görev yapan önemli şahsiyetlerin fotoğrafları, Amasya, Erzurum ve Sivas kongre metinleri, Atatürk’ün el yazısı ile yazılan 10.yıl Nutku fotokopileri, Kuvayi Milliye dönemine ait kronoloji, fotoğraflar ve haritalar sergileniyor. 1. katı Ali Fuat Cebesoy Müzesi olarak düzenlenen kısımda; Ali Fuat Cebesoy’a ait giysiler, karyola, madalyalar, belgeler, fotoğraflar ve muharebe krokileri yer alıyor.

Müzede toplam 26 etnografik ve 47 arşiv vesikası olmak üzere 73 eser mevcut.

Adresi ise şöyle: Alifuatpaşa Beldesi Camii Kebir Mah. Park Sk. No:4 Geyve /Sakarya

Çalışma saatleri: 08.00 – 16.30 arasıdır.

Telefon: 0 264 516 05 32

Girişler ücretsizdir.

Sakarya’nın Plajları

Sakarya’ya 55 kilometre uzaklıktaki Karasu Plajı, 15 km’lik bir uzunluğa sahip olup, Türkiye’nin en uzun 2. plajıdır. İstanbul’a yakınlığından dolayı yaz aylarında sık tercih ediliyor.

Hafta sonu kaçamağı yapmak isteyenler için oldukça ideal olan plaj, Karadeniz kıyısı olduğu için daima yüksek dalgalara maruz kalıyor. Ama yine de güzelliğinden ödün vermiyor. Yerli-yabancı birçok turist tarafından akın edilen plajda, jetski de yapabilirsiniz. Plajın romatizmal ağrılara da iyi geldiği biliniyor.

Kuzuluk Kaplıcaları

Akyazı ilçesine bağlı Kuzuluk Kaplıcaları, bir yeraltı su kaynağı olup İstanbul’da yaşayanların da yaz kış en çok tercih ettiği termal alanlardandır. Dilerseniz kaplıcaların çevresindeki işletmelerden yararlanabilir, konaklayabilir ya da su kaynağından faydalanabilirsiniz.

Kaplıcanın suyunun birçok hastalığa şifa olduğu biliniyor; astım, bronşit ve alerjik üst solunum yolu enfeksiyonlarına, egzama ve akne gibi cilt hastalıklarına, yumuşak doku romatizmalarına, kireçlenmelere, ortopedik travmalar gibi rahatsızlıklara da iyi geldiği biliniyor.

Kalp ve dolaşım sistemi hastalıklarında banyo ve iklim kürleri, mide, bağırsak, metabolizma problemleri için içme kürü, şifalı çamur ve banyo kürü tavsiye ediliyor. Ayrıca kadın ve doğum hastalıklarında da banyo kürünün kullanıldığını belirtebiliriz. Tüm bunların yanında kaplıca suyunun felç gibi durumlara da iyi geldiği biliniyor.

Geleneksel Taraklı Evleri

Taraklı’ya bağlı Hıdırlık Tepesi ve Taraklı Hisarı’nın yamaçlarında yer alan vadideki Taraklı Evleri, Osmanlı mimarisini yansıtıyor ve 300 yıllık tarihi bir geçmişe sahip. Ahşap ve üç kattan oluşan evler, hem Osmanlı mimarisi hem de yöreye özgü mimarisiyle büyülüyor.

Gölbaşı Park

Arifiye’deki Gölbaşı Park, Sapanca Gölü’nün doğusunda yer alıyor. Sakarya’nın en güzel parkı ve yeşil alanlarından olan park, eşsiz manzarasıyla ilgi çekiyor. Parkın içerisinde; yürüyüş rotaları, sosyal tesisler, çocuk parkı, büfe, restoran, kır düğün salonu, mescit, tuvalet, piknik ve spor alanları bulunuyor.

Kent Park

Adapazarı merkezdeki Kent Park, Eski Zirai Donatım Kurumu Fabrikası arazisinin yeşil alana dönüştürülmesiyle oluşturulmuş. Halkın şehir gürültüsünden uzaklaşıp, stres atmak adına geldiği bir yer olan park, toplamda 160 bin metrekarelik bir alan üzerine kurulu.

4 bin 500 metrekarelik bir yürüyüş alanına sahip Kent Park’ta, doğal ortam ve ağaçlar korunarak yüzeyleri çimlendirilmiş. Çark Deresi’nin yanında bulunan park her mevsim yeşilliğini koruyor.

Parkın ortasında yer alan göletin üzerinde ise adacıklar yer alıyor. Bu adacıklara ulaşmak için ise iki adet köprü inşa edilmiş. Adacıklardaki ağaç gölgeleriyle, serin ve huzurlu dakikalar sizleri bekliyor olacak.

Ayrıca spor yapmak için de farklı bölümleri bulunan parkta, tenis kortu, kapalı yüzme havuzu, büfe ve kıl çadır yer alıyor.

Orman Park

Dişbudak ağaçlarıyla bezeli doğal bir yer olan Orman Park, 2006’da açılmış. Şehrin içinde orman keyfi sunan bölge, 18 dönümlük bir alana kuruludur. Sakarya Büyükşehir Belediyesi’ne bağlı Belpaş tarafından işletilen parkta, otopark, restoran ve kafeterya gibi hizmetler yer alıyor. Modern mimarisi ve doğal güzelliğiyle huzurlu bir atmosfer sunan parkta ağaçların altında dinlenmek ve köy kahvaltısı yapmanın tadı bambaşka…

Sakarya Park

Adapazarı merkeze bağlı olan Sakarya Park, 2014’te açılmış. 120 dönümlük araziye kurulmuş sosyal bir tesis olan parkın içinde; yürüyüş parkurları, dinlenme, oyun ve spor alanları, seyir terası ve Necip Fazıl Kısakürek Anıtı yer alıyor.

İl Ormanı Mesire Alanı

Adapazarı-Sapanca yolu üzerinde bulunan mesire alanı, 1983’tw alınmış. 2011’de ise B tipi mesire yapılmış. Sonraki yıllarda ise bakanlık tarafından tescil edilmiş. Sapanca Gölü’nün manzarasıyla muhteşem bir görüntüye sahip olan bölge, Sakarya ve çevresindeki illerden gelen birçok ziyaretçiyi ağırlıyor.

Serdivan Gölpark

Serdivan’da yer alan park, merkeze 11 km uzaklıkta yer alıyor. Sapanca Gölü’nün hemen kıyısında bulunan parkta birçok etkinlik yapılıyor. 2013’te açılan park, hem yöre halkı hem de yerli ve yabancı birçok turisti ağırlıyor.

Manzarası harika olan parkta, akşam saatlerinde bir yerde oturup bir şeyler içmenin keyfini çıkarabilirsiniz. Ayrıca mangal keyfi yapabilir ya da doğa yürüyüşleri de yapabilirsiniz.

Sakarya’nın Yaylaları

Karagöl Yaylası

Taraklı’ya bağlı yayla, deniz seviyesinden 1200 metre rakıma sahip. İsmini, ilkbahar aylarında yağan yağmurun yayladaki çukurları doldurmasıyla uzaktan göl gibi görünmesinden almıştır. Çevresi çam, kayın, köknar ve meşe ağaçlarıyla çevrili yayla, 567 hektar genişliğindedir.

Sakarya’nın en güzel doğal mekânlarından biri olan Karagöl Yaylası, el değmemiş doğası ile görülmeye değerdir. Her mevsim ziyaret edebileceğiniz yaylada, özellikle ahşap evlerin mimarisine hayran kalacaksınız.

Dilerseniz buradaki evlerde konaklayabilirsiniz. Ya da istediğiniz bir bölgeyi seçerek kamp yapabilirsiniz.

Acelle Yaylası

Akyazı’ya bağlı yayla, Sakarya merkeze 70 km, Akyazı’ya ise 40 km uzaklıkta yer alıyor. Geniş ve iğne yapraklı ağaçlardan oluşan bitki örtüsüne sahip yaylada, orman gülü ve şimşirden oluşan bodur ağaçları yer alıyor. Sık ziyaret edilen Acelle Yaylası’nın tam ortasından bir de Enişte Deresi geçiyor. Bu dere üzerinde, 60-70 metre uzunluğunda bir su birikintisi mevcut. Halk arasında ”Büyük Deniz” olarak adlandırıldığını da ekleyelim.

Çiğdem Yaylası

Hendek’e bağlı Çiğdem yayla, çamlarla çevrili doğasıyla adeta büyülüyor. Sakarya’ya 20 km uzaklıkta bulunan yayla, ülkemizin en güzel on yaylasından biri seçilmiştir. Şehre yakınlığı ile sık sık tercih edilen yaylada, çimlerle kaplı alanlarına, temiz ve bol oksijenli havasına ve harika manzarasına kapılacaksınız. Yapısıyla hemen herkesin dikkatinden kaçmayan evlere sahip ve her yıl Temmuzun 2. haftasında şenlikler düzenleniyor.

Keremali Yaylası

Sakarya’nın en yüksek bölgesinde yer alan ve Keremali Dağı üzerinde kalan yayla, Akyazı ile Hendek arasında yer alıyor. Bin 400 metre yüksekliğe sahip yayla Akyazı’ya 20, Hendek’e ise 27 km mesafede yer alıyor. Bahar ve yaz aylarında ise mesire yeri olarak kullanılıyor. Keremali Yaylası’nda ve çevresindeki diğer yaylalarda, piknik ya da yürüyüş yapabilir ya da bisiklete binebilir, dağcılık, fotoğrafçılık ve koşu gibi etkinlikleri yapabilirsiniz.

Her yıl yerli ve yabancı pek çok misafiri ağırlayan yaylanın, bir de göle sahip olduğunu ve göl kenarında kamp kurabileceğinizi de belirtelim. Ayrıca Keremali Dağı’nda yer alan bitki ve ağaç popülasyonunu da yakından inceleyebilir ve ünlü kaynak suyunu içebilirsiniz.

Keremali Yaylası

Soğucak Yaylası

Sapanca’ya bağlı yayla, Sapanca merkeze 17 km uzaklıktadır. Şehrin en popüler yaylalarından biri olan Soğucak Yaylası, her dönem yerli ve yabancı birçok turiste ev sahipliği yapıyor. Ulaşımı kolay olan yayla, bin 110 metre rakımdadır. Temmuzun 2. haftasında gerçekleştirilen yayla şenliklerine katılabileceğinizi belirtelim. Yöre halkı ve çevredeki illerden gelen ziyaretçilerle tam bir panayıra dönüşen yaylada, bisiklet ve at yarışları, kara kuşak güreş müsabakaları, folklor gösterileri ve konser gibi aktiviteler gerçekleştiriliyor.

İnönü Yaylası

Pamukova’ya bağlı yayla, kış turizminde fazlasıyla yoğun ilgi görüyor. İlkbaharda ise rengârenk çiçeklerle bezenen yaylada, kamp yapabilir ve keyifli vakitler geçirebilirsiniz. Kampçıların da bir numaralı adresi olduğunu belirtelim.

Dikmen Yaylası

Hendek’e bağlı yayla, bin 722 metrelik bir yüksekliğe sahip olup, Sakarya’nın en yüksek tepesi olma özelliğine sahiptir. Hendek’ten 1,5 saatte ulaşabileceğiniz yaylaya, Hendek-Karadere üzerinden gittiğinizde, hem Dikmen hem de Çiğdem Köyleri’ne de uğrayabilirsiniz. Orman gülleriyle ünlü yaylada, her yıl yaz şenlikleri düzenleniyor.

Sultanpınar Yaylası

Yayla 1200 metre yüksekliğe sahiptir. Etrafında yer alan birçok yayla ile birlikte adeta bir plato görüntüsündedir. Yaylanın alt kısımlarında karışık orman bulunurken, üst kısımlarında ise köknar ormanı bulunuyor. Ormanlarla çevrelenmiş yayla, oldukça geniş ve düzlük bir alanda yer alıyor.

Davlumbaz Yaylası

Akyazı’ya bağlı yayla, Sakarya’ya 70 km uzaklıktadır. Haydarlar Köyü üzerinden yarım saatte varabileceğiniz yayla, Akyazı, Göynük ve Mudurnu ilçelerinin üçgeninde yer alıyor. Geleneksel yayla evleri ve barakalarıyla nostalji sunan yaylayı mutlaka ziyaret edin.

Kırca Yaylası

Geyve’ye bağlı Ali Fuat Paşa Beldesi’nin yakınlarında yer alan yayla, özellikle ilkbahar ve yazın ortaya çıkan dağ menekşesi ve şimşir ağaçlarıyla göz dolduruyor. Doğal güzelliğiyle öne çıkan bu yaylada, her yıl Temmuzun ilk haftası şenlikler düzenleniyor.

Kaymakam Suyu Yaylası

Pamukova’ya bağlı yayla, 800 metre yüksekliğe sahip. Doğa yürüyüşü tutkunları için oldukça uygun bir güzergâh sunan yayla, bakir alanları ve yemyeşil doğasıyla büyülüyor. Aynı zamanda kampçılık için de oldukça elverişli bir bölge olan yayla, doğal görünümü ve bol oksijenli havasıyla öne çıkıyor.

Acarlar Longozu

Doğuda Karasu, batıda ise Kaynarca ilçesine bağlı olan Acarlar Longozu, Sakarya Nehri’nin Karadeniz’e döküldüğü kısımdan 6 km batıda, Karadeniz’e ise 700 metre mesafede bulunmaktadır. Genişliği 250-1250 metre arasında, uzunluğu ise 7,5 km olan Longoz, Türkiye’nin en büyük longoz (su basar) ormanıdır. Tipik bir kıyı set gölü olan Acarlar Longozu, suları fazla geldiği için bir kısmı Okçu Deresi’yle Sakarya Nehri’ne dökülür. Türkiye’de nadir bulunan bir doğal varlık olan longoz, 1. derece doğal sit alanıdır.

Göçmen kuşları açısından da fazlasıyla verimli bir yer olan alanda; dalgıçlar, ibisler, karabataklar, yaban ördekleri, bataklık kuşları, deniz ve balık kartalları bulunuyor. Sonbaharda görebileceğiniz bu kuşların dışında, tavşan, tilki, yaban domuzu, gelincik, doğan ve sincap gibi hayvanlara da rastlamanız mümkündür.

Longozun korunması için bazı önlemlerin alındığını ve alanda sadece küçük bir miktarın gezintiye açık olduğunu belirtelim. Avrupa-Sibirya Bitki Coğrafyası Bölgesi’nde yer alan longozda, 750 metreye kadar uzanan tahta bir platforma sahip yürüme alanı vardır.

Acarlar Longozu

Sapanca Gölü

Sakarya ve Kocaeli’ye bir göldür. Sapanca, Serdivan ve Kartepe ilçelerinin sınırları içerisindedir.

Sapanca Gölü, Doğu Marmara Bölgesi’nde, Sakarya merkezin 12 km batısında, İzmit’in 27 km doğusunda yer alan tektonik bir göldür.

Eski kaynaklarda ”Ayan Gölü” olarak anılan göl, fay hattının etkisiyle oluşmuş. Uzunluğu 16 km olup, yüzölçümü ise 42 kilometrekaredir. En derin noktası 61 metre olan gölün ortalama derinliği ise 30 metredir. Kış ve ilkbahar aylarında gölün suyu yükselirken, yaz mevsimlerinde ise düşer. Bu farkın bazen 70-90 santim, bazen de 120-130 santime çıktığı görülür.

Çamlıca Gölü

Keremali Yaylası’nda yer alan Çamlıca Gölünün uzunluğu 600 metre, genişliği 100 metre, derinliği ise 7/8 metredir. Göl etrafında geleneksel yayla evleri bulunuyor ve muhteşem bir görüntü sunuyor.

Poyrazlar Gölü

Sakarya’ya 6 km uzaklıkta bulunan göl, yemyeşil tepeleri ve ormanlarla kaplı, oldukça büyük bir göldür. 1985’te oluşturulan bu suni göl, 2011’de Tabiat Parkı olarak tescillenmiş. Sakarya Nehri’nin yatak değiştirmesi sonucu oluşan gölün diğer adı da Teke Gölü’dür. Göl 1 derece doğal sit alanıdır.

Poyrazlar Gölü

Ak Göl

Karasu ve Ferizli ilçeleri arasında kalan göl, tatlı sulu alüvyal bir set gölüdür. Gölün yakınından geçen Sakarya Nehri’nin biriktirdiği alüvyonların etkisiyle oluşmuştur. Sakarya merkeze 38 km uzaklıkta yer alıyor. Gölün yakınlarında Gölkent, Kuzca, Bakırlı ile Karasu’nun Adatepe ve Konacık Köyleri yer alıyor. 19 km çevreye sahip olan gölün çoğu, sazlık ve bataklık bir durumdadır. Gölün içerisinde; tatlı su levreği, yayın, kızılkanat, kadife, tahta, aynalı sazan, gümüş havuz balığı ve çapak yer alıyor.

Sakarya Saklı Göl

Merkez Adapazarı ilçesine bağlı Saklı Göl, 520 dönümlük bir alana kuruludur. Merkeze yakınlığıyla bilinen gölün eşsiz ortamında stres atabilirsiniz.

Küçükboğaz Gölü

Karasu’ya bağlı göl, Karadeniz’le birleştiğinden dolayı muhteşem bir görüntü sunuyor. Küçük bir set gölü olan göl, hem tatlı hem de tuzlu suda yüzme olanağı sunuyor. Gölün içinde yer alan kızılkanat, sazan ve tatlı su kefalini izlemenin yanı sıra gölün çevresini mesire alanı olarak da kullanabilirsiniz.

Doğançay Şelalesi

Geyve’ye bağlı Maksudiye Köyü’nde bulunan Doğançay Şelalesi, günübirlik seyahat edenlerin ve kampçıların uğrak yeridir. Merkeze 25 km uzaklıkta yer alan şelale, 600 metre yüksekliğe sahiptir. Suları üç kademeden oluşup aşağı akan şelalede, doğa yürüşü yapmak isteyenler için parkur da yer alıyor.

Soğucak Şelalesi

Sakarya merkeze 30 km uzaklıkta bulunan şelale, doğa yürüyüşü yapmak isteyenler için sık tercih edilen mekânlardandır. Şelaleye doğru yürüdüğünüzde, kestane, kayın ve ıhlamur ağaçlarının size eşlik ettiğini fark edeceksiniz. Eğer gezinizi Haziran ve Temmuz aylarında yaparsanız, ıhlamur ağacının kokusu burnunuzun dibinde bitecek.

Mecidiye Şelalesi

Merkeze 30 km mesafede yer alan Mecidiye Şelalesi, günübirlik serinlemek ve dinlenmek için aranan bir yerdir. Şelalenin muhteşem sesiyle huzur bulacağınız bu mekânda, dilerseniz mangal yakıp piknik yapabilirsiniz.

Karandere Şelalesi

Pamukova’ya bağlı şelale, sarp kayalıkların arasından geçiyor. Yazları serinlemek için ideal yerlerden olan şelalede, dolu dolu bir gün geçireceksiniz.

Sakarya Nehri

Uzunluğu 810 km, genişliği ise 60-150 metre olan Sakarya Nehri, Türkiye’nin en büyük 3. nehridir. Nehrin başlangıç noktası Dikmen Köyü olarak kabul edilmiş ve köyün yanından geçen Seydi Çayı ile Dedemözü Deresi’nin birleşmesiyle oluşan akarsuya Sakarya Nehri denmiş. Karasu’dan Karadeniz’e dökülen nehir, antik çağda Sangarios olarak biliniyordu.

Maden Deresi

Karasu ve Kocaeli ilçeleri arasında kalan dere, doğayla iç içe olup muhteşem güzellikler sunuyor. Uzunluğu 30 km olan dereye, özellikle son dönemlerde yerli ve yabancı birçok turist geliyor. Günümüzde mesire alanı olarak kullanılan dere, eskiden bir Fransız firması tarafından kurşun, çinko, altın ve boraks gibi madenleri çıkarmak için kullanılıyordu. Ancak o dönemde gerçekleşen savaştan dolayı bölge bırakılıp terk edilmiş ve tüm galerileri de patlatılmış. Günümüzde ise hala tünellerin ve raylar mevcudiyetini koruyor.

 

Paylaş