Antalya Türkiye’nin en kalabalık 5. şehridir. Yüzölçümü itibariyle de Türkiye’nin 6. büyük ilidir. Güneyinde Akdeniz, batısında Muğla, kuzeyinde Burdur ve Isparta, kuzeydoğusunda Konya, doğusunda ise Karaman ve Mersin yer almaktadır.

Türkiye’nin en çok antik kente sahip ilidir. Likyalılar, Lidyalılar, Pamfilyalılar, Bergamalılar, Romalılar, Bizanslılar, Selçuklular ve Osmanlıların hâkimiyetindeydi. Antalya ülkemizde turunçgillerin başkenti konumundadır. G-20 zirvesine ve Expo 2016’ya ev sahipliği yapan Antalya’nın nüfusu günümüzde 2 Milyon 511 Bin 700’dür.

Her yıl milyonlarca yerli ve yabancı turisti ağırlayan Antalya, tarihi ve kültürel turizme meraklı olanlar için adeta bir cennettir. Tarih boyunca pek çok uygarlığa ev sahipliği yapması her dönemden izler barındırmasını sağlamış. Görkemli yapılar, etkileyici mimariler, sayısız antik kent ve daha fazlası Antalya’da.

Antalya’ya ilk girişte bir kayalığın yamacında yazan Ulu Önderimiz Mustafa Kemal Atatürk’ün devasa “Hiç şüphesiz, Antalya dünyanın en güzel yeridir.” sözü sizleri karşılar. Bu eşsiz dünya kentini keşfetmeye hazır olun.

Paylaş

Hızlı Erişim

Find More