Hatay’da gezilecek yerler

Türkiye fiziki haritasını gözünüzün önüne getirdiğinizde ilk göreceğiniz yer şekil itibariyle şüphesiz Hatay’dır. Konumu itibariyle Arapların yoğun olarak yaşadığı kadim şehir Hatay ülkemizin görülmesi gereken önemli şehirlerin başında geliyor.

Şimdi sizlere Hatay’da neler yapılır, nereler gezilir, gelin onları sıralayalım.

Farklı Medeniyetlerin Beşiği

Medeniyetler beşiği, kardeşlik köprüsü gibi klişe tanımlardan uzaklaşmak istedikçe Hatay bizi buna zorluyor. Hatay, bir hoşgörü kenti. Tarih boyunca farklı din ve mezhepleri birarada barındırmış. Bu özelliği yapılarında yansıtmış. Vatikan tarafından hac yeri ilan edilen ve dünyanın ilk kiliselerinden biri olan St. Pierre Kilisesi, Aziz Pavlus Ortodoks Kilisesi ve Aziz Simon Manastırı, önceden kilise şimdilerde cami Habibi Neccar, Sarimiye Camii şehrin en kıymetli manevi yapıları.

Ayrıca antik kentlerin çokluğu bu hoşgörü geçmişinin ne kadar sağlam olduğunu da gösteriyor. Seleukia Pierria Antik Kenti buranın en önemli antik kentlerinden biri. Beşikli Kilise, kaya mezarları ve efsanevi Titus Tüneli de yine burada yer alıyor.

Hatay’ın nüfusu ve ilçeleri

Hatay nüfusu 2019 yılına göre 1.628.894’dir. Bu nüfus, 817.998 erkek ve 810.896 kadından oluşmaktadır. Yüzde olarak ise: %50,22 erkek, %49,78 kadındır.

Plakası 31 olan Hatay, 600 çeşit yemeğiyle UNESCO tarafından Dünya Gastronomi Şehri ilan edilmiştir. Hatay, Türkiye’nin en güneyinde yer alıyor. İlçeleri ise şöyle; Altınözü, Antakya, Arsuz, Belen, Defne, Dörtyol, Erzin, Hassa, İskenderun, Kırıkhan, Kumlu, Payas, Reyhanlı, Samandağ ve Yayladağı olmak üzere toplam 15 ilçesi bulunmaktadır.

Paylaş

Hızlı Erişim

Find More