Kütahya

Bir Evliya Çelebi yurdu; Kütahya

Dünyanın bilinen en büyük seyahat yazarlarından biri olan Evliya Çelebi’nin aslında Kütahyalı olduğunu biliyor muydunuz?

Kütahya, porseleni, çinileri, vadi ve yaylalarında kendini gösteren doğal güzellikleri, tarihi izleri, kültürel değerleri ve kaplıcalarıyla adeta keşfedilmeyi bekliyor.

Kütahya’nın bilinen tarihi Hititler’e kadar uzanıyor. Tarihte oldukça önemli bir yere sahip olan Kütahya’da gezilecek yerler hem tarih meraklılarını hem de doğaseverleri mutlu etmeye yetiyor.

  1. Ö. 1800 ve 1200 yıllarında Hititler’in sahneye çıkmasıyla Kütahya’nın bilinen tarihi yazılmaya başlandı. Lakin bölgede yapılan arkeolojik kazılarda elde edilen buluntular, Kütahya’daki ilk yerleşimin M. Ö. 2000’li yıllara dek gittiğini gösteriyor.

Kütahya tarihi boyunca sırasıyla Hititler, Frigler, Persler, Makedonyalılar, Romalılar, Doğu Roma İmparatorluğu, Anadolu Selçuklu Devleti, Germiyanoğulları Beyliği ve Osmanlı İmparatorluğu uygarlıklarına ev sahipliği yaptı. Beylikler döneminde Germiyanoğulları Beyliği’nin başkenti olan Kütahya, Türk ve dünya tarihindeki en büyük zaferin kazanıldığı yer olmasıyla dikkati çekiyor.

Eskişehir, Kütahya ve Afyon sınırlarını kaplayan Frig Vadisi’nden özel ağaç türlerine ev sahipliği yapan Domaniç Ormanları’na ve Kütahya’da termal turizm açısından önemli değerler olan kaplıcalara kadar pek çok yer, Kütahya’nın turistik önemini gözler önüne seriyor.

Her biri bir sanatkârın elinden çıkan Kütahya çinileri, seramikleri ve porselenleriyle meşhur olan şehirde, el sanatları günümüzde de canlılığını koruyor. Simav ve çevresindeki pek çok atölyede el yapımı seramik üretimi devam ediyor. Kütahya seyahatinizde kendiniz ve sevdikleriniz için çini ya da seramik hediyeler alabilirsiniz.

Her karış toprağında birbirinden ilginç hikâyeler barındıran Kütahya’nın adı ilk kurulduğunda seramik kenti anlamına gelen Saramorum’du. Frigler zamanında şehrin adı, Koti’nin kenti anlamına gelen Kotiaeion olarak değiştirildi. Selçuklu Türkleri şehri fethetti ve şehre Kütahiye adını verdi. Bu ad zamanla günümüzdeki halini aldı ve Kütahya olarak günümüze kadar geldi.

Sıkıcık çorbası, Kütahya köftesi, Sini mantısı, Ilıbada dolması… Kütahya’nın özellikle saydığımız bu yöresel lezzetlerini tatmadan şehri tam anlamıyla tanımış sayılmazsınız. Kütahya’ya hangi nedenle gidecek olursanız olun şehrin hissiyatını anlamak önemli.

Türkiye’de turizm yönünden oldukça önemli bir yere sahip olan Kütahya’da gezilecek yerler hakkında biraz bilgi almak isterseniz listemizde size özel hazırladığımız başlıklara göz atabilirsiniz.

Bunları Biliyor musunuz?

Dünyanın ilk çini müzesi, tabii ki çininin başkenti Kütahya’dadır.

M.Ö. 6. yüzyılda yaşadığı bilinen eski Yunan masalcısı Ezop ve dünyaca ünlü Seyyah Evliya Çelebi Kütahyalıdır.

Dünyanın resmi olarak bilinen ilk Ticaret Borsa Binası Kütahya’nın Çavdarhisar ilçesinde bulunan Aizanoi Antik Kenti’ndedir.

1766’da Kütahya’da imzalanan Fincancılar Esnafı Anlaşması, dünyanın ilk toplu iş sözleşmesidir.

Ege Bölgesi’nin en yüksek dağı olan Kütahya’daki Murat Dağı’ndan çıkan termal su da Türkiye’nin en yüksekten çıkan termal suyudur.

Kütahya, 2000 yılında “Avrupa Bayrağı” ödülünü alan ilk şehir 1993’te de Avrupa Konseyi’nden Avrupa Diploması alan 2. kent konumundadır.

Kütahya hakkında ne biliyorsunuz?

Tarih boyunca pek çok uygarlığa ev sahipliği yapmış olan Kütahya’da ilk yerleşim, ilk çağlara uzanıyor. Kütahya’da yaşayan ve adı net olarak bilinen en eski halkın Hititler olduğu biliniyor. Ancak bölgede yapılan kazılarda çıkan buluntular, şehrin yerleşim tarihinin çok daha eskiye gittiğini gösteriyor. Hitit yazıtlarında geçen bilgilerden yola çıkılarak, Kütahya’nın kuruluşunun M. Ö. 2000’in ortalarına denk düştüğü tahmin ediliyor.

Kütahya, Ege Bölgesi’nin doğusunu kaplayan ve İç Anadolu Bölgesi ile Ege Bölgesi’ni birbirinden ayıran bir eşik özelliği gösteren İç Batı Anadolu bölümünde yer alıyor. Şehir, bulunduğu konum itibariyle Ege, Marmara ve İç Anadolu bölgelerinin iklim özelliklerini taşıyor. Şehirde kış mevsimi sert geçiyor. Bu yüzden tatil için yaz ve bahar aylarında gelebilirsiniz. Ülkemizin köklü tarihe sahip şehirlerinden biri olan Kütahya, sunduğu çeşitli güzelliklerle önemli bir turizm bölgesi konumundadır.

Kara yolu, demir yolu ve hava yolu kullanılarak Kütahya’ya ulaşabilmek mümkün. Tarih, doğa, müze, kaplıca gibi değerleriyle Kütahya gezilecek yerler açısından oldukça zengin.

Kütahya’nın nüfusu ve ilçeleri

Kütahya nüfusu 2019 yılına göre 579.257’dir. Bu nüfus, 285.020 erkek ve 294.237 kadından oluşmaktadır. Yüzde olarak ise: %49,20 erkek, %50,80 kadındır.

Kütahya’nın plaka kodu ise 43’tür ve ilçeleri ise şöyle;

Altıntaş, Aslanapa, Çavdarhisar, Domaniç, Dumlupınar, Emet, Gediz, Pazarlar, Şaphane, Hisarcık, Merkez, Simav ve Tavşanlı.

Paylaş

Hızlı Erişim

Find More