12 BİN yıl öncesi insanlığın ilk inanç merkezi...     İlk tapınağı...     Şanlıurfa şehir merkezine 18 kilometre mesafede. 2018 yılında UNESCO Dünya Kültür Mirası Listesi’ne alındı ve ‘2019 yılı Göbeklitepe Yılı’ ilân edildi.     Göbeklitepe gerçekten de insanlığın tarihine sunulan bir armağandır.

“Tarihin sıfır noktası; Göbeklitepe”

 

12 BİN yıl öncesi insanlığın ilk inanç merkezi…

İlk tapınağı…

Şanlıurfa şehir merkezine 18 kilometre mesafede. 2018 yılında UNESCO Dünya Kültür Mirası Listesi’ne alındı ve ‘2019 yılı Göbeklitepe Yılı’ ilân edildi.

Göbeklitepe gerçekten de insanlığın tarihine sunulan bir armağandır.

Ulaşımı oldukça kolay bir bölgede olmasına rağmen Göbeklitepe’yi bulana kadar tabir yerindeyse adeta göbeğimiz çatlamıştı.

Çünkü Google haritalardan Göbeklitepe yazdığınızda gidilen adreste karşınıza bir mermer ocağı çıkıyor. Öyle ki, Göbeklitepe’yi takip ettiğiniz rotada Urfa’nın yakın köylerinde eşek sırtında koyun otlatan çocuklara bile rastlıyorsunuz.

Oysa navigasyonsuz adres tarifinde eğer Mardin yolunu takip ederseniz ören yerine kolaylıkla ulaşabilirsiniz. Zaten Göbeklitepe’nin sembolü olan “T” şeklindeki simgeler henüz Mardin yoluna girmeden karşılıyor sizi.

Göbeklitepe’yi bu kadar popüler olmadan önce de duymuştum. Ancak popülaritesinden sonra gitme isteğim daha da arttı. Böylelikle Şanlıurfa’ya daha ilk gidişimde ilk ziyaret ettiğim yer Göbeklitepe’ydi.

Peki, nedir bu Göbeklitepe’nin sırrı?

Neden bu kadar önemli?

Bu nedenlerin hepsini aslında tarihe olan merakımız cevaplayabilir. Eğer tarihe ilgi duyuyorsak, tarihe sahip çıkıyorsak, arkeolojiye ilgi duyuyorsak bütün bunlar bize olağanüstü gelir.

Aksi takdirde yer altından çıkan arkeolojik kayalar ne olursa olsun, ilginiz yoksa sizin için sıradan bir taştan öteye geçemez.

Göbeklitepe bu anlamda tarihin seyrini değiştiren en önemli bulgulardan biridir. Ki, Mısır piramitlerinden bile daha eski bir geçmişe sahip.

Bulunduğu tepe itibariyle Göbeklitepe’nin coğrafyası da bir o kadar enteresan. Bir vadi boğazının üzerinde Şanlıurfa manzarasına hâkim bir noktaya kurumuş. Oraya gittiğinizde dini ritüeller için neden bu bölgenin seçildiğini daha iyi anlıyorsunuz

Müze ve ören yerine giriş öğretmenler için ücretsiz. Sivil 30, öğrenci 20 lira. . .

Size tavsiyem; eğer Urfa tarafına yolunuz düşerse bu tılsımı mutlaka yaşayın!

Şanlıurfa’nın nüfusu ve ilçeleri

Şanlıurfa nüfusu 2019 yılına göre 2.073.614’dir. Bu nüfus, 1.045.964 erkek ve 1.027.650 kadından oluşmaktadır. Yüzde olarak ise: %50,44 erkek, %49,56 kadındır.

Plakası 63 olan Şanlıurfa’nın 13 ilçesi var ve şöyledir; Akçakale, Birecik, Bozova, Ceylanpınar, Eyyübiye, Halfeti, Haliliye, Harran, Hilvan, Karaköprü, Siverek, Suruç ve Viranşehir.

Paylaş

Hızlı Erişim

Find More