İç Anadolu Bölgesi

İç Anadolu Bölgesi, Anadolu'nun orta kısmında yer alan Türkiye'nin yedi coğrafi bölgesinden biridir. Türkiye'de gelişmiş bölgeler arasında yer alır. Bu konumu sebe­biyle bu bölgeye "Orta Anadolu" da denir.

İç Anadolu Bölgesi’nin yüz ölçümü 151.000 km² olup bu alan Türkiye topraklarının %21’ini kaplar.[1] Yüzölçümü bakımından Doğu Anadolu’dan sonra ikinci büyük bölgedir. Güneydoğu Anadolu Bölgesi dışında diğer bölgelerin hepsiyle komşudur. Aynı zamanda Türkiye’de “tahıl ambarı” olarak da anımsanır.İç Anadolu Bölgesinde toplam 13 İl vardır.

İl merkezleri temel alındığında, İç Anadolu Bölgesi sınırları içinde yer alan 13 ili şunlardır:

Ankara
Konya
Kayseri
Eskişehir
Sivas
Kırıkkale
Aksaray
Karaman
Kırşehir
Niğde
Nevşehir
Yozgat
Çankırı
Bu illerden Ankara, Eskişehir, Çankırı ve Yozgat’ın bazı ilçeleri Karadeniz Bölgesi’ne, Sivas’ın bazı ilçeleri Karadeniz ve Doğu Anadolu Bölgesi’ne, Konya, Karaman ve Niğde’nin güney ilçeleri Akdeniz Bölgesi’ne, Kayseri’nin bazı ilçeleri Akdeniz ve Doğu Anadolu Bölgeleri’ne girer. Ayrıca Afyonkarahisar, Bilecik, Çorum ve Tokat illerinin bazı ilçeleri bu bölgeye girer. Karasal iklim görülür.

Paylaş

Places in İç Anadolu Bölgesi

Find More  

Hızlı Erişim

Find More  

Directory

Find More  

Articles

Find More  

Ankara’da uğranması gereken parklar

Lorem ipsum dolor sit amet, consectetur adipisicing elit, sed do eiusmodtempor incididunt ut labore et dolore magna aliqua. Ut enim ad minim veniam,quis nostrud exercitation ullamco laboris nisi ut aliquip ex ea commodoconsequat. Duis aute irure dolor in reprehenderit in voluptate velit essecillum dolore eu fugiat nulla pariatur. Excepteur sint occaecat cupidatat nonproident, sunt in culpa qui officia deserunt mollit …

Paylaş
Continue reading