Mevlâna Diyarı; Konya

Tarihin önemli isimlerinden Nasreddin Hoca’nın da hayatının geçtiği, köklü tarihi ve kültürüyle mutlaka görülmesi gereken şehirlerdendir Konya.

Gezilecek yerler açısından oldukça zengin bir çeşitliliğe sahiptir. Sadece kültür turizmi için değil, inanç turizmi için de her yıl binlerce yerli ve yabancı turistin akınına uğrayarak Mevlana Celaleddin-i Rumi’nin “Ne olursan ol, gel.” çağrısına uyuyor.

Aynı zamanda bir Selçuklu şehri olan Konya’nın bu yüzden gerçekten ruhani bir yönü de vardır. Tasavvuf felsefesini yerinde yaşamak, Konya’nın kültür mirasını daha yakından tanımak, tarihte yolculuğa çıkmak ve şehrin doğal güzelliklerini keşfetmek için en kısa sürede Konya uçak biletinizi alıp Konya otellerinde yerinizi ayırtabilirsiniz.

Konya’nın nüfusu ve ilçeleri

Konya nüfusu 2019 yılına göre 2.232.374’dir. Bu nüfus, 1.108.968 erkek ve 1.123.406 kadından oluşmaktadır. Yüzde olarak ise: %49,68 erkek, %50,32 kadındır.

İlçeler ise şöyledir; Ahırlı, Akören, Akşehir, Altınekin, Beyşehir, Bozkır, Cihanbeyli, Çeltik, Çumra, Derbent, Derebucak, Doğanhisar, Emirgazi, Ereğli, Güneysınır, Hadim, Halkapınar, Hüyük, Ilgın, Kadınhanı, Karapınar, Karatay, Kulu, Meram, Sarayönü, Selçuklu, Seydişehir, Taşkent, Tuzlukçu, Yalıhüyük ve Yunak.

Paylaş

Hızlı Erişim

Find More